Keçiören Metrosu Açıldı

Keçiören Metrosu Açıldı
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatına başlanan ve Ulaştırma- Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilerek yapımı tamamlanan Keçiören Metrosu açıldı. Hizmete giren Atatürk Kültür Merkezi (AKM)- Keçiören metro hattının Keçiören’in ulaşımını büyük oranda rahatlatması bekleniyor.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma- Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlar, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı. 

Ankara Büyükşehir Belediye tarafından Başkent’in en büyük ikinci ilçesinin toplu taşıma sistemine çözüm olması amacıyla inşaatına başlanarak sonrasında Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilerek yapımı tamamlanan AKM-Keçiören metrosu,  9 bin 200 metre uzunluğunda  ve  9 istasyondan oluşuyor.  AKM-Keçiören arasındaki seyahat süresini 18 dakikaya indirecek metro hattında, başlangıçta 6 set (3’lü dizi) vagonlarla, 7 dakika aralığıyla hizmet verilecek.  

Törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Keçiören Metrosu’nun inşaatında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 86 milyon dolar, bugünkü parayla 306 milyon TL harcama yaparak inşaatını yüzde 43’e getirdik” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak metronun yapımına güçlerinin yetmeyeceği için hükümetten ricada bulunduklarını vurgulayan Başkan Gökçek, “Allah razı olsun hükümetimiz bizi kırmadı devir aldı ve bugün de bu hattı bitirdi” diye konuştu.

Kızılay ile Entegre Edilecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Kent içi raylı sistemde biz Bakanlık olarak herhangi görev yapmıyorduk. Fakat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın başladığı Çayyolu, Sincan, Keçiören metrolarının merkezi hükümet tarafından yapılması ve biran önce bitirilmesi talimatları çerçevesinde bu projeler devralındı. 16,5 kilometrelik Çayyolu, 15,5 kilometrelik Batıkent-Sincan Metroları daha önce hizmete sunuldu.  Keçiören’in bulunduğu mahal itibarı ile yer altından gidiyor olması ve özellikle trafik altında bu işin yapılıyor olması nedeniyle biraz daha zaman aldı” dedi.

Keçiören Metrosu’nun Kızılay’a kadar kesintisiz ulaşımının da sağlanacağını belirten Başkan Arslan şöyle devam etti:  “Keçiören Metrosunun Atatürk Kültür Merkezine kadar gelip Batıkent raylı sistemi ile entegre olması önemli, ancak Kızılay’a kadar kesintisiz hizmet etmesi çok daha önemli. O yüzden hemen ilk işimiz bu yılın ilk çeyreğinde Atatürk Kültür Merkezi’nden Kızılay’a kadar olan 3,5 kilometrenin de ihalesini yapıp iki sene içersinde orayı da bitirip Keçiörenlilerin kesintisiz bir şekilde Kızılay’a gitmesini sağlamak olacak. Yine bu metro sisteminin hava limanına kadar uzatılması vardı ki Kuyubaşı’ndan, Havalimanı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne kadar olan proje çalışmaları da bitmek üzere.”

Başbakan Binali Yıldırım ise yaptığı konuşmada, “Keçiören’in trafik yükünü hafifletecek Keçiören ve Ankara’da yaşayan hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştıracak önemli bir eseri açıyoruz” dedi.  

Ankara merkezli hızlı tren hatlarının bir yandan İstanbul, Eskişehir ve Konya’ya doğru tamamlandığını, şu anda da Sivas ve İzmir’e doğru çalışmaların sürdüğünü de ifade eden Başbakan Yıldırım, “2019 yılında da inşallah bu hatları tamamlamış olacağız.  Böylece Türkiye’nin 14 büyükşehrini Türkiye’nin başkentiyle hızlı tren ağlarıyla birleştirmiş olacağız. Bu sayede de 55 milyona varan nüfusumuz, hızlı trenle seyahat etmenin, rahatlığını, konforunu, bu güzel trenlerle gerçekleştirmiş olacak” dedi. 

Hakkınızı Helal Edin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı konuşmada Keçiören Metrosu’nun, bölgenin trafik çilesinin çözümüne önemli katkı sağlayacağının da altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de yaklaşık 11 yıl Keçiören’de ikamet ettiğini hatırlatarak, metro inşası süresince bölgede yaşanan sıkıntıları yakından bildiğini söyledi.

“Fakat sabrın sonu selamettir” sözleriyle açıklamasını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hem biraz geç, hem de biraz güç olan bu projenin nihayet bitirilmiş olmasını en az sizler kadar sevinçle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Ben de tüm Keçiörenli kardeşlerimden, komşularımdan özellikle tekrar haklarını helal etmesini diliyorum” dedi.

AKM-Gar-Kızılay Hattı

Projenin tamamlayıcısı niteliğindeki AKM-Gar-Kızılay hattının da ihalesinin ve inşasının en kısa sürede sonuçlandırılmasını özelikle temenni ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabi Esenboğa Havalimanı istikametinde yapılacak banliyö hattının, Kuyubaşı istasyonuna bağlantısının tesisiyle, Keçiören’in ulaşım sorunu tüm istikametlere, tamamen ulaşmak suretiyle ortadan kalkmış olacak” diye konuştu.

Keçiören’in hikayesinin bir yönüyle de Ankara ve Türkiye’nin hikayesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçenin hemen yanı başında bulunan Solfasol köyünün Ankara’nın manevi mimarı ve muhafızı Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin köyü olduğunu da hatırlatarak, Ankara’nın ve Keçiören’in tarihinden kısaca bahsetti. İç Anadolu bölgesinden Ankara’ya göç edenlerin en çok rağbet ettikleri yerlerin başında yine Keçiören’in geldiğini ve bu dönemdeki plansız yapılaşmadan Keçiören’in de nasibini aldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz çeyrek yüzyıl Keçiören, adeta küllerinden yeniden doğdu, plansız yapılaşmadan, kendini mahalle samimiyetini muhafaza ederek, kurtarıp, yenilendiği bir bölge oldu. Bugün Keçiören hem modern konutlara sahip, hem de geleneksel mahalle hayatının devam edebildiği, ender ilçelerimizden biridir” diye konuştu. 

Açılışı yapılan metro hattıyla Keçiören’in en ciddi sorunu olan ulaşım meselesinin çözümü konusunda çok önemli bir adım atıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı, artık Keçiören’de yaşamak ve buralı olmanın çok daha büyük bir ayrıcalık haline dönüşeceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Başkan Gökçek ve katılımcılar, birlikte Keçiören Metrosu’nun açılış kurdelesini kestiler. 

Açıldı Metro Tören Başbakan Cumhurbaşkanı Keçiören Ankara
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405