Kentsel Dönüşümden En Çok Bu İlçeler Faydalandı

Kentsel Dönüşümden En Çok Bu İlçeler Faydalandı
Deprem riski göz önünde bulundurularak İstanbul’un pek çok ilçesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri hız kesmeden devam ederken şehrin büyük ölçüde yenilenmesi ile gayrimenkul fırsatlarının doğmasına da sebep oluyor. Peki bu ilçeler hangileri mi dersiniz? İşte kentsel dönüşüm projelerinden en çok etkilenen 8 ilçe…

Kentsel dönüşüm projelerinin her geçen gün önemi artarken birçok ilçede gerçekleştirilen çalışmalar da hızla sürüyor. Dönüşüm ile yeni fırsatların doğmasına olanak tanıyanlar arasında ise işte bu ilçeler yer alıyor:

Eski Yapılarıyla Bakırköy

"Surdışı" olarak adlandırılan ve İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Bakırköy'de, binaların tamamına yakını 30-40 yılı aşkın bir geçmişe sahip oldukları için 1999 yılında küçük adımlarla başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları her geçen yıl daha da artıyor.

İstanbul’un En Büyük İlçesi Bağcılar

İstanbul'un en büyük ve kalabalık ilçelerinden biri olan Bağcılar'da 200.000'in üzerinde konut bulunuyor ve bu binaların büyük bir bölümünü 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi öncesinde inşa edilen yapılar oluşturuyor. Hem ilçe sakinlerinin güvenliği hem de estetik bir görünüm için uzun yıllardır kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği Bağcılar, belediye teşvikleri ile özellikle son yıllarda projelerin hızlandığı ilçeler arasında yer alıyor.

Farklı Yapıların İnşasıyla Bayrampaşa

Bayrampaşa'daki cezaevinin Silivri'ye taşınması ile birlikte boşalan alana; hastane, otopark, metro istasyonu gibi farklı yapıların inşa edilmesi için çalışmalar yapılıyor. İnşa edilecek bu yapıların arasında konut projeleri de yer alıyor. Yapılacak olan konut projelerinin ilk etapta sadece Bayrampaşa'da kentsel dönüşümün devam ettiği bölgelerdeki kişilere teslim edilmesi hedefleniyor.

Esenler’de Projeler Devam Ediyor

Büyük ölçekli kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı Esenler'de, projelerden en çok etkilenen alanlar; Oruç Reis Mahallesi, Çiftehavuzlar Mahallesi ve Turgut Reis Mahallesi. İlçenin farklı mahallelerinde de kentsel dönüşüm hazırlıkları devam ediyor.

Sarıyer’de Koordineli Çalışma

2009 yılından beri kentsel dönüşüm projelerinin devam ettiği Sarıyer'de, gecekondu oranı yüksek alanlar bulunduğu için yoğun çalışmalar yapılıyor. Bu nedenle ilçe belediyesi, İBB ve TOKİ gibi oluşumlara ek olarak Çevre ve Sağlık Bakanlığı gibi farklı kuruluşlarla da koordineli olarak çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Ataşehir’in 17 Mahallesinde Dönüşüm

Toplamda 30.000'i aşkın binaya ev sahipliği yapan Ataşehir'de, binaların büyük bir bölümü mevcut deprem yönetmeliğine uymadığı ve mühendislik hizmeti almadığı için riskli sayılıyor. 20.000'e yakın binanın yenilenme ve güçlendirme çalışmalarına ihtiyaç duyduğu ilçede 17 mahalle kentsel dönüşüm dahilinde değerlendiriliyor. Yenişehir, Barbaros ve Atatürk Mahalleleri ile başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları, mahalle sakinlerinin bulundukları yerde yaşamalarını sağlayan "Yerinde Kentsel Dönüşüm" çözümleri ile devam ediyor. Yapılan yeni konut projeleri ise standart dairelerle birlikte lüks daire seçenekleri de sunuyor.

Kartal’da Çalışmalar 6 Yıldır Sürüyor

"Deprem Dönüşüm Projesi" adı altında yaklaşık 6 yıldır çalışmaların devam ettiği Kartal ilçesinde, İBB ile yapılan koordineli projeler sonucunda özellikle son yıllarda konut inşaları hızlanarak devam ediyor

En Kapsamlı Dönüşüm Maltepe’de

İBB ve TOKİ ile birlikte en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerine imza atan Maltepe Belediyesi, riskli alanlarda yaşayanların tahliyelerini ilçedeki TOKİ'lere yönlendirirken başta Başıbüyük Mahallesi olmak üzere pek çok alanda çalışmalarını sürdürüyor.

yenileme proje deprem kentsel dönüşüm
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506