KİPTAŞ 15 Bin Yeni Konut Yapacak

KİPTAŞ 15 Bin Yeni Konut Yapacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu (İBB) İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş (KİPTAŞ), konut üretiminde atağa kalktı. KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra her alanda ekonomik seferberlik ilan edildiğini belirterek, “Biz de konut sektörünün paydaşları olarak bir araya gelip, daire stoklarından başlayıp yeni yatırımların istişaresini yaptık. KİPTAŞ olarak İBB ile yaptığımız görüşmelerde seferberlik yapalım dedik. Bu yıldan başlayarak 10-15 bin konutluk kentsel dönüşüm, memur evleri ve hasılat paylaşımı projeleri olacak” dedi. 

15 bin konut hedefi içinde Esenler’de gerçekleşecek  70-80 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin dahil olmadığını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Silivri’de sosyal konut, Bahçeşehir’de memur konutu yapacağız. 5. Levent bir dönüşüm projesi, gecekonduların dönüşümü var, sanayi dönüşümü var. Orası tamamlanmak üzere. Beykoz’da kentsel dönüşüm olacak. Pendik’teki ise sanayi arsası, o da dönüşüm. Birkaç dönüşecek yer var Sarıyer’de. Adet olarak büyük bir proje olmayacak Sarıyer ama maddi değeri yüksek bir proje olacak. Eyüp’te yine çalıştığımız bir kentsel dönüşüm projemiz var. Zeytinburnu’nda çalıştığımız bir projemizin son etabı var. Ona başlayacağız yakında. Bu projeler ile 10-15 bin konut inşa edilecek. 2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesine kadar bu projelerin bir kısmına başlayıp, bir kısmını da bitireceğiz.”  

İstanbul’da şu anda lüks konuta fazla talep olmadığını ama KİPTAŞ’a en çok sosyal konut için talep geldiğini söyleyen Yıldırım “Sosyal konuttan kastım da metrekare fiyatı 1.600 ile 1.800 TL arasında değişen konutlar. Sadece memurlara satılan konutlara da ilgi oluyor. Memur konutunu yapacağımız yerdeki arazi değerli ama sadece memurlara satılacak o proje” diye konuştu. 

İstanbul’daki konut fiyatlarının İstanbul’daki arsa fiyatı artışlarına bağlı olarak yükseldiğini ifade eden KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım şöyle konuştu: “İstanbul’da toprak pahalı. Hammadde pahalı olunca ürün de pahalı oluyor. Hükümetimizin 15 yılında İstanbul’a değer katıldı. Gelirler arttı. Daire fiyatları da yükseldi. Ama İstanbul, Avrupa kentlerine göre konut almak için ucuz bir yer. Yurt dışından gelip konut alanlar memnun oluyor. Bize ‘Beraber proje yapalım’ diye gelen çok oluyor. Ama biz beraber proje yerine, konut satmayı tercih ediyoruz. Venezia projemizden yabancılar oldukça fazla daire aldılar. 5. Levent’ten aldılar. Her keseye göre daire var. Düşünün 70-80 bin dolardan başlayıp, 200-300 bin dolara kadar daire var. İstanbul yaşamak için çok cazip. Hem soydaş hem de kardeş olarak gördüğümüz ülke insanları İstanbul’da yılda birkaç ay da olsa yaşamak istiyor. İstediğini burada buluyor. Alışveriş, turizm, ulaşım her şey var.

“Fikirtepe’de 5 Adada Olacağız”

Kentsel dönüşüme önem verdiklerini, şehre değer katmak istediklerini ifade eden KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, bu amaçla Fikirtepe’de de harekete geçtiklerini söyledi. Fikirtepe’de müteahhitlerin tamamlayamadığı projelere ilişkin çalıştıklarını belirten Yıldırım “Kentsel dönüşümü yapmayınca, İstanbul’a bir katkı da olmuyor. Yeni arazide konut yapmak yeterli değil. Kentsel dönüşümde belli yerde olmak lazım. Fikirtepe’de sorunlar vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile devreye girip, 5-6 ada için devreye girdik. Bir iki adada yakında çalışmaya başlayacağız. Sıkıntı vermiş müteahhitlerden işi devralıp, inşaatları bitirip, vatandaşa teslim etmek istiyoruz” dedi. 

Memur 15 Bin Konut KİPTAŞ Yeni Konut Sosyal Konut İsmet Yılmaz
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506