Kısa Kısa Kentsel Dönüşüm Haberleri

 Kısa Kısa Kentsel Dönüşüm Haberleri
Türkiye genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yeni riskli alanların belirlenmesine devam ediliyor. Bu çerçevede İstanbul ili Bağcılar ilçesinde yeni riskli alan ilan edilen yerler açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Fatih Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi İçin Riskli Alan Kararı Resmi Gazete İle Yayımlandı! İstanbul İli, Bağcılar İlçesi, Fatih Mahallesi Sınırları İçerisinde Bulunan Alanın Riskli Alan İlan Edilmesi Hakkında Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmasının ardından 2 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. İstanbul Bağcılar Fatih Mahallesi riskli alanlar ilan edilen yerler ile kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir hız kazanacak.

Sivas’ta 475 Konutluk Proje

Sivas Esentepe Mahallesi’nde TOKİ tarafından hayata geçirilecek olan 475 konutluk kentsel dönüşüm projesinin inşaat yapım E-ihalesi 4 haziran 2020 Perşembe günü saat 14.00’te yapılacak.

Tünel kalıp sistemiyle yapılacak olan projenin ihale kapsamında konutların yanı sıra çevre düzenlemesi ve alt yapı çalışmaları da bulunuyor.

İhalenin sonuçlandırılması ve sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte 10 gün için yer tesliminin yapılacağı projenin şartnameye göre 550 takvim gününde tamamlanarak teslim edilmesi gerekiyor. Proje ihalesi ile ilgili detaylı bilgiler EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnamede bulunuyor.

Rize’de Dönüşüm Başlıyor

Rize şehir merkezinde Belediye binasının hemen karşısında yer alan Doktorlar sitesi ile belediye bloklarından Meteler kavşağı olarak bilinen bölgeye kadar Cumhuriyet Caddesi ile Menderes Bulvarı arasında kalan 23 dönümlük alandaki binalar yıkılarak kentsel dönüşümle yenilenecek.

Rize Milletvekili Muhammed Avcı, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Kentsel dönüşümle ilgili özellikle Osman Karavin Caddesi itibari ile söylüyorum artık son noktadayız. Yaklaşık 3 ay önce belediye başkanımız, il başkanımız ve milletvekillerimizle beraber Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile bir görüşme yaparak son bir değerlendirme yaptık. Oradaki esnaflarımızın taleplerini almıştık, şikâyetlerini, projeye ilişkin eleştirilerini almıştık. Onlarla ilgili görüşlerimizi sayın bakanımıza ifade ettik. Belli revizeler gerçekleştirildi, gerçekleştirilmeye devam ediyor. Belediyemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ihale iznini vermişti. Bakanlığımız da hemen ihaleye çıkıp yıkım sürecini başlatmak istiyor. Biz de yaz aylarında Rize'de esnafımızın o kalabalık dönemdeki gelirinden mahrum olmaması gerektiğini düşünerek eylül, ekim ayında bir yıkım sürecinin başlatılmasının, dönüşüm sürecinin yaz bitiminde başlatılmasının daha doğru olacağını sayın bakanımıza ilettik.” dedi.

Gölcük’te Yıkımlar Sürüyor

Gölcük Belediyesi, Denizevler Mahallesi’nde boşaltılan 40 binanın yıkımına başlandı. 17 Ağustos Depremi’nde birçok binanın hasar gördüğü Denizevler Mahallesi’nde yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 541 konutun tamamlanmış, mahalle sakinleri yeni konutlara taşınmıştı. Boşaltılan binalardan bir kısmı daha önce yıkılırken, kalan 40 binanın yıkımına da başlandı. Bu binaların yıkılmasıyla birlikte, 17 Ağustos Depremi’nin izlerini taşıyan son alan da ortadan kalkmış olacak. 

Rize Gölcük Bağcılar Sivas Kentsel dönüşüm
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405