Küçükçekmece Kanarya Mahallesinde Dönüşümü KİPTAŞ Yapacak

Küçükçekmece Kanarya Mahallesinde Dönüşümü KİPTAŞ Yapacak
Küçükçekmece Belediyesi ve KİPTAŞ A.Ş tarafından hazırlanan Kanarya Mahallesi kentsel dönüşüm planları imzalandı. Proje ile 1999 depremi öncesi yapılmış binalar yenilenecek. 713 hak sahibi için depreme dayanıklı konutlar inşa edilecek.

Türkiye’nin en büyük mahallesi, dünyanın en büyük üçüncü mahallesi olan Kanarya Mahallesi’nde kentsel dönüşüm başlıyor. Projenin imza töreninde konuşan İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün Küçükçekmece Belediyemizin özenle üstünde durduğu Kanarya için imza atıyoruz. Ben şahitlik edeceğim, atılan bu adımın takipçisi, teminatı olacağım. Bu işin üçüncü tarafı Kanarya halkımız. Burada ticaret yok, süreç yönetimi anlayışı var. Rica ediyorum, kapınızı çalan bu güçlü kurumlara güvenin, imzanızı atın. Muhatabınız burada belediye başkanınız, KİPTAŞ ve bu iki kurumun ekipleri. Bir sürecin başlangıcındayız, şuan. Umut ederim, bu imzayı sahada temel atma törenine kavuştururuz. İstanbul’un her noktasında bu adımları atmaya devam ediyoruz. Küçük büyük demeden mahalle mahalle yaptığımız tespitlerle önümüze gelen her vatandaşımıza bu desteği vermeye devam edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.  

Kemal Çebi: Bizler için devasa bir adım attık

Yapımı uzun süredir kent gündeminde olan Kanarya Mahallesi Kentsel Dönüşüm planları imza töreninde heyecanını dile getiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Bu konu, Büyükşehir Belediyemiz ve KİPTAŞ için küçük bir adım olabilir, ama Kanarya halkı ve benim için devasa bir adımdır.” dedi. Bu projenin, şimdiye kadar 5 tane belediye başkanı gördüğünü, 40 yıldır konuşulan bir konu olduğunu anlatan Çebi şunları söyledi: “İBB Belediye Başkanımızın inancıyla, kendi inancımı birleştirip, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt katkılarıyla önemli aşamaya geldik. Deprem ülkemizin önemli bir gerçeğidir. Kanarya’yı da bu anlamda çok fazla önemsiyoruz . 20 aylık ısrarlı bir çalışmanın ürünüdür bu masa. İstanbul’da geçmiş dönemlerdeki yanlış uygulamalar nedeniyle vatandaşlarımız kaygılıydılar. Bu güveni sağlamak adına KİPTAŞ ile dirsek temasında olduk, bugün imzalayacağımız protokolle de  süreci başlatıyoruz.  Bu projede kimsenin 1 kuruş karı yoktur, bu ticari değil sosyal bir projedir. Küçükçekmece Belediyesi olarak Kanarya’da hak sahibiyiz ama buradaki tüm hakkımızı hak sahiplerine teslim edeceğiz bir kuruş karımız olmayacak. Bana inanan Kanarya halkına çok teşekkür ediyorum. Proje Kanarya mahallemize hayırlı olsun. Allah bizi utandırmasın”

Ali Kurt: Sahada en kısa zamanda vatandaşlarımızla uzlaşmayı diliyorum

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, KİPTAŞ olarak böyle bir sürecin paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Deprem gerçeği sebebiyle dönüşümü KİPTAŞ olarak yoğun bir şekilde dert ediyoruz. İstanbul’un pek çok bölgesinde dönüşüm sürüyor. Umarım Küçükçekmece’de de sahada en kısa zamanda vatandaşlarımızla uzlaşır, yeni yaşam alanlarını kendilerine bir an önce teslim ederiz. Bugün, önemli bir iş birliğine imza atıyoruz, resmi sürecinin ilk adımını atacağız. Küçükçekmece ilçemizin Kanarya Mahallesi’nde, yaklaşık 93 dönümlük bir alanda, 912 bağımsız bölümün bulunduğu ve bu yapıların tamamının riskli yapı statüsünde; 4 bin insanımızın yaşadığı ve 2013 yılında Bakanlar Kurulu tarafından da riskli alan olduğu tescil edilen bir bölgeye, tam 8 yıl sonra; Küçükçekmece Belediye’mizin konuyu dert edinmesi ve bizim de sürece paydaş olarak katkı sağlamak için yola çıktığımız bugün, ilk kez sahada ciddi bir aksiyon alacağız” diye konuştu.

713 hak sahibi

Proje ile 713 hak sahibi Kanarya Mahallesi sakininin, güvenli modern ve yeni konutlarda oturmaları sağlanarak, kimseyi yerinden etmeden, depreme dayanıklı modern konutlar inşa edilecek. Birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde yer alan Kanarya Mahallesi’ndeki binaların büyük bir bölümü, kayıtlarda 1999 depremi öncesine ait yapılar olarak yer alıyor.

 

KİPTAŞ Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Kanarya
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607