Marmara’da Deprem Olacak, Kesin!

Marmara’da Deprem Olacak, Kesin!
Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Esenler Kent Konseyi'nde bir şehrin depreme nasıl hazırlanması gerektiğini anlattı. Özener, Marmara’da bir depremin kesinlikle meydana geleceğini söyledi.

Esenler Kent Konseyi'nin 2017 yılı 1. Olağan Genel Kurulu Esenler Kültür Merkezi'nde yapıldı. Deprem hazırlıklarının masaya yatırıldığı toplantıya; Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, siyasi parti temsilcileri, belediye başkan yardımcıları ve konsey üyeleri katıldı.

7.2 Büyüklüğünde Deprem Bekleniyor

Konsey üyelerine "İstanbul ve Deprem" başlıklı bir sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türkiye'nin yüzde 80-90'ının deprem tehlikesi altında olduğunu söyledi. Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda 1939 yılında başlayan hareketliliğin batıya doğru devam ettiğine dikkat çeken Özener, "Fay hattı üzerinde Marmara'da bir boşluk var. Burada 7.2 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. 1999 Gölcük depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara'da olacağı kesin. Türkiye, bir deprem ülkesi ve depremin önüne geçmemiz mümkün değil. Ancak hazırlıklarımızı yaparak zararı en aza indirebiliriz" diye konuştu. 

Kentsel Dönüşüm Siyaset Üstü Bir Mesele

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da, konuşmasında ilçede deprem konusunda yürütülen faaliyetlere değindi. Depreme karşı alınacak en önemli tedbirin kentsel dönüşüm çalışmaları olduğuna işaret eden Başkan Göksu, "Deprem doğanın bir hakikatidir. Tedbir almamız ve takdiri Allah'a bırakmamız gerekiyor. Alınacak tedbir de binalarımızı yenilemek. Kentsel dönüşüm, siyasi bir mesele değildir, siyaset üstü bir meseledir. Vatan meselesidir, memleket meselesidir. Bu sorunu üç akıl; devlet aklı, siyasi akıl ve toplumsal akıl çözecektir." dedi.

“Çocuklarımıza Tabut Bırakmayalım”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşümle ilgili yeni bir çalışma üzerinde çalıştığının müjdesini veren Göksu, "Bu çalışmanın en önemli tarafı kentsel dönüşüme katılacak vatandaşlara sıfır faiz ile maddi destek sağlanması" dedi ve  sözlerini şöyle tamamladı: "Bu çok büyük bir imkan. Babanın oğluna sunmadığı bir imkan. Esenler'de yeni bir uygulamayı başlatıyoruz. Her mahallede camiyi merkez alarak 20 bin metrekare alan açıyoruz. İlk kazmayı yaz aylarında vuracağız inşallah. Gelin kentsel dönüşüm konusunda seferberlik ilan edelim. Çocuklarımıza tabut değil konut bırakalım"    

 Kent Konseyi'nde son olarak Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin söz aldı. Kentsel dönüşüm çalışmalarının hayati bir önem taşıdığını belirten Şahin, "İstanbul, ülkemizin en kıymetli hazinesi. Bu nedenle kentsel dönüşüm yaparken İstanbul'u çirkinleştirmeyelim, İstanbul'u güzelleştirelim" dedi.

Kent Konseyi öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, son günlerde İzmir ve Çanakkale'de meydana gelen depremlerin olağan olduğunu ve Ege'de 5.5-5.6 büyüklüğündeki depremlerin sürpriz olmadığını söyledi.  

Kentsel dönüşüm Esenler Marmara İstanbul Deprem Kandilli
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
3101 02 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011