Mersin Metrosu İçin İhaleye Çıkıldı

Mersin Metrosu İçin İhaleye Çıkıldı
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Metro ihalesi Elektronik Kamu Alımları Platformu'na girdi. 13,4 kilometrelik yer altı raylı sistem için ihaleye çıkıldı. Lansmanı yılbaşından sonra yapılacak" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (MESİAD) 28. Yıl Balosu ile Berdan Cıvata’nın 41. Yıl Gala Gecesi’ne katıldı.  Vahap Seçer burada yaptığı konuşmada metro yatırımından söz etti. Seçer şunları söyledi:  “Metro’yu hayata geçireceğiz. Bizim kucağımızda bulduğumuz proje üzerinde önemli değişiklikler yaptık. Olayın daha çağdaş, daha etkin, daha az yatırımla, toplu taşımada Mersin'e nasıl raylı sistemle hizmet getirebiliriz en ince ayrıntısına kadar hesapladık. Önceki gün itibarıyla da ihaleye çıktık. EKAB’a girdik, resmi olarak işlemlerimizi tamamladık. 3 faz halinde raylı sistem düşünüyoruz. Yer altı, yerüstü ve tramvay sistemi. Bu konuyla ilgili geniş açıklama yapacağız”  

Metro için finans kurumlarının Hazine garantisi istediğini ifade ederken TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın desteğine ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Seçer, “Finansa erişimde sıkıntılar yaşıyoruz. Finans kurumları bizden Hazine garantisi istiyor ya da çok yüksek finans maliyetleri ile bize finans sağlamak istiyor. Burada başta Sayın Elvan'ın desteğine ihtiyacımız var. Bu konuyla ilgili gerekirse Sayın Cumhurbaşkanı’ndan randevu alıp, Mersin ile ilgili bu konuda bizlere katkı sunması için bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendisinin yanına gitmek istiyorum. Ben Mersin’e hizmet etmek istiyorum” dedi.

Mersin'e Havalimanı Şart

Mersin’de turizm ve ticaret için havaalanının önemine dikkat çeken Başkan Seçer, “Havaalanı mutlaka hayata geçmeli. Turizm olacaksa havaalanı olacak, ticaret olacaksa havaalanı olacak. Mersin'e dünyanın her tarafından çok kısa bir yolla, çok az bir masrafla, zaman yitirmeden insanlar buraya gelecekse mutlaka bir uluslararası havaalanına ihtiyaç var” diye konuştu.

Plan Sorunu 

Seçer, Mersin’de önemli sorunlar olduğu gibi, imkanların da olduğunu dile getirerek, plan sorununa değindi. Seçer, şunları söyledi: “Mersin’in 1/5000’lik 2. etap planını çok kısa süre içerisinde bitirmek zorunluluğu var. İşbirliği yapıyoruz, konuşuyoruz. Şimdi masada da konuştuk. Ne yapabiliriz? Bunu hızlandırmamız lazım. Yatırımcı yatırım yapacak arazi arıyor bulamıyor. Plan Mersin için sorun olmaktan çıkmak zorunda. Tabii kaş yaparken de göz çıkarmak istemiyoruz. Ben Belediye Başkanı olarak şunu yapmak istiyorum; benim belediyemin yetkisinde olan tüm planları ilçe belediyelerimizle beraber hazırlayalım. Sivil toplum örgütleri de buyursun gelsin destek versin. Sonuçta kentin menfaatine olan konuların altına imza atarım. Sonucu da hep beraber halkımıza karşı hesap verme sorumluluğunu üzerimize alırız.”

Vahap Seçer Metro Mersin Havaalanı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506