Mersin, Sivas ve Malatya’da Kentsel Dönüşüm Atağı

Mersin, Sivas ve Malatya’da Kentsel Dönüşüm Atağı
Yurt genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları belediyeler tarafından gerçekleştiriliyor. Bakanlığın ve belediyelerin belirlediği alanlardaki yapıların yerine depreme dayanıklı konutlar inşa ediliyor. Bu kapsamda son olarak Mersin’in Akdeniz, Sivas Esentepe ve Malatya Battalgazi’de kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanıyor.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, ilçede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin, "Mersin'de yıllardır birçok belediye başkanının, sivil toplum örgütlerinin konuştuğu bir konuydu. Çok şükür bize nasip oldu. Söylüyorduk ve söylediğimizi hayata geçirmiş olduk." dedi. Gültak, belediyede düzenlediği basın toplantısında, TOKİ tarafından Çay Mahallesi'ndeki rezerv alanda yapılacak toplu konut projesinin ilk adımlarının atıldığını anımsattı.

Projeyle ilgili bilgi veren Gültak, "142 dönümlük alanın ilk etabında 416, toplamında 684 konutun, 36 iş yerinin, camilerin, ticari merkezlerin, fitness salonlarının, çocukların rahatlıkla oyunlar oynayacağı bölümlerin olduğu çok modern bir tarzda, oradaki insanların örf ve adetlerine uygun bir alan gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Projenin Türkiye'de "ilklerden bir tanesi" olduğunu vurgulayan Gültak, "Dairelerimizin bitme aşamasında vatandaşlarımızla sohbet edeceğiz. Onlar buraya taşınacaklar, evsiz kalmayacaklar, kiraya çıkmayacaklar. Bölgelerinden ve mahallerinden uzaklaşmış olmayacaklar. Bu daireleri ve dükkanları bölgede oturan vatandaşlara vereceğiz." ifadelerini kullandı.

 "Mersin’in girişi de güzelleşecek"

Mersin'de, kent girişi sınırlarında Çay ve Çilek mahallelerinin yer aldığını aktaran Gültak, şunları kaydetti: "Projeyle birlikte dönüşümü başlatmış oluyoruz. Şehrimizin girişi de güzelleşecek. Ayrıca orada yıllardır yaşayan, makus talihine bırakılmış insanların çocuklarının da rahatlıkla gezebilip oynayabileceği, kadınlarımızın sohbet edebileceği, beylerin rahat bir yaşam alanı olacağı bir bölgeye hep birlikte sahip çıkmış olacaklar. Bu konuda mutluyuz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Her seferinde bütün desteğini bizim üzerimizde hissettiriyor. Bu projelerde hükümetimiz, uzun vadeli ve çok uygun krediler de verebiliyor."

Sivas’ta İhale Yapıldı

Sivas'ta yıllardır üzerinde konuşulan ve merakla beklenen Esentepe kentsel dönüşüm projesi hayata geçiyor. Konuyla ilgili Sivas Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada projede ilk olarak rezerv alanda bulunan pay hatalı parseller tespit edilerek tapuların düzeltildiğini belirtilip, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanarak rezerv alanının yapım ihalesi süreci tamamlandığı, riskli alanın bitişiğinde bulunan Rezerv Yapı Alanı için yapım ihalesi gerçekleştirildi açıklandı.

Yapılan açıklamada projenin yatay mimari ile inşa edileceğini ifade edilip, "Yatay mimari anlayışının en güzel örneklerinden birini teşkil edecek olan proje kapsamında ilk etapta Rezerv Yapı Alanındaki kamuya ait parsellerde 480 konutluk 20 bloğun yapımına başlanacak. 15 Haziran 2020 tarihi itibarıyla ihale edilen proje 2+1 ve 3+1 konutlardan oluşmaktadır. 20 hektarlık 'Rezerv Yapı Alanı'na, 2+1 ve 3+1 olmak üzere toplamda 1328 adet konut yapılacak. İlk etapta yapılacak olan 480 konutun ise yakın zamanda temellerinin atılması planlanıyor. Sivas Belediyesi tarafından yapılacak olan 18. Madde İmar Uygulaması tamamlandığında, Rezerv Yapı Alanındaki diğer konutların arsa sahipleri tarafından yapılabilmesinin önü açılmış olacak. İhtiyaç veya talep olması durumunda ise Belediye tarafında da yapılabilecek. Rezerv alan içerisinde; Cami, Sağlık Merkezi, Okul, Yeşil Alan Ve Belediye Hizmet Alanı gibi sosyal donatıların yanı sıra her konuta ait otopark ve konut adaları içerisinde kendilerine ait yeşil alanlar ve sosyal donatı alanları da yer alacak. Rezerv alanın bitişiğindeki 77,5 hektarlık kentsel dönüşüm alanı (Riskli Alan) için ise hazırlanan imar planı ve proje çalışmaları tamamlandı. Kısa süre içerisinde bakanlık onayına sunulacak olan projeye onay verilmesinin ardından söz konusu bölge için vakit kaybetmeden çalışmalar başlatılarak hak sahiplerinin beğenisine sunulacak" denildi.

Battalgazi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Malatya'nın Şehit Fevzi Mahallesi Muhtarı Sami Cengil ve mahalle sakinlerini konuk eden Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, mahallede yapılacak olan Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında mahalle sakinlerini bilgilendirerek, 40 yıllık soruna kentsel dönüşüm ile neşter vuracaklarını belirtti.

Başkan Güder, Derme Deresi Islah projesinin de yakın zamanda başlayacağını müjdesini verdi. Şehit Fevzi mahallesindeki çarpık yapılaşmaya dikkat çeken Başkan Güder, mahallede bulunan 400 konuttan sadece 7 tanesinin ruhsatlı olduğunu ve bu yapıların neredeyse tamamının depreme dayanıksız şekilde inşa edildiğini belirterek, 40 yıllık soruna Battalgazi Belediyesi olarak neşter vuracaklarının altını çizdi. Alt ve üst yapının da mahalle sakinlerinin ihtiyacına artık cevap veremediğine de sözlerine ekleyen Başkan Güder, kentsel dönüşümün gereklilik değil şart olduğuna vurgu yaptı.

"Ada bazlı çalışma yapmak lazım"

Şehit Fevzi Mahallesi'ndeki son durum hakkında bilgiler paylaşan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, "24 Ocak'ta hepimizin etkilendiği bir deprem yaşadık. Dolayısıyla bu deprem Battalgazi'mizde birçok yeri etkiledi. Allah şükür ki Battalgazi bölgemizde hiç can kaybımız olmadı. Bu deprem sürecinde hemen hemen her gün Vali beyin başkanlığında bir araya gelerek, değerlendirmeler yaptık. Değerlendirmeler sonunda Battalgazi bölgesindeki bütün binaların yeniden incelenmesinin gerekli olduğu kanaatine vardık. Yaptığımız çalışmalarda ilçemizde özellikle eski yerleşke yerleri Tandoğan, Göztepe, Şehit Fevzi, Taştepe, Hidayet, Cezmikartay, Kışla caddesi, Fuzuli caddesi ve Sarıcıoğlu'nun bir kısmındaki binalarımız yüzde 60 ila 80 arasında depreme dayanıklı değiller. Özellikle Şehit Fevzi Mahallesi'nin de içerisinde yer aldığı bazı mahallelerde çarpık bir yapılaşma var. Orada 400 civarında konut var ve sadece 7 tanesi ruhsatlı. Dolayısıyla ruhsatsız olan ve gelişi güzel yapılan yapılar sizin ihtiyaçlarınıza artık cevap vermiyor. Artan okul ihtiyaçlarına cevap verecek okul yapacağımız yer yok. Cami yaptıracağız yer yok. Yolları genişleteceğiz, mevcut duruma cevap verecek bir alt yapı yok. 30-40 yıllık binalar mevcut. Parsel bazlı çalışma değil, ada bazlı çalışma yapmak lazım. Şehit Fevzi mahallesinde 30-40 yıldır düşünülen bu soruna Battalgazi Belediyesi olarak biz neşter vuracağız" şeklinde konuştu.

Malatya'nın deprem bölgesi olduğunu hatırlatan ve çalışmaları buna göre yapmak gerektiğinin altını çizen Başkan Güder, "Deprem sonrası Gelincik Tepesi'ne deprem konutlarının yapımı noktasında Battalgazi Belediyesi olarak ısrarcı oldu. Uzmanlarımızın yaptığı zemin etüt çalışmaları sonucunda o bölgenin depreme daha dayanıklı bir yapısı olduğu gerçeğini ortaya koydu. Malatya deprem bölgesi ve bizde buna göre adımlar atmalıyız. Bizim Battalgazi'de hızlı bir şekilde dönüşümü sağlamamız lazım. Dolayısıyla bizim buralarda bir çalışma yapmamız gerekiyordu ve bunu daha önceden de sürekli olarak konuşuyorduk. Bu deprem bizim çalışmalarımızı öne aldı" ifadelerini kullandı.

Kentsel Dönüşüm Sivas Malatya Battalgazi Akdeniz Mersin
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506