“Millet Bahçeleri Ankara’ya Değer Katacak”

“Millet Bahçeleri Ankara’ya Değer Katacak”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçeleri, ekolojik koridorlar, yeşil yürüyüş ve bisiklet yollarının; iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ve Covid-19 salgını ile mücadelenin en önemli bileşenleri olduğunu bildirdi.

Bakan Kurum, Sincan Belören Millet Bahçesi'nde "Millet Bahçeleri İlk Fidanla Buluşuyor" etkinliğine katıldı. Kurum, konuşmasında, ramazanın huzur ve bereket getirmesini ve Belören Millet Bahçesi'nin Sincanlılara hayırlı olması diledi.

Mevcuttaki 50 dönüm bahçenin 4 katı büyüklüğündeki bir alanı daha eklemek suretiyle Sincan'a kazandıracaklarını belirten Kurum, birçok ünitesi ile yürüyüş ve bisiklet yolları bölgeye hizmet edecek millet bahçesinin gelecek yıl teslim edileceğini bildirdi.

İklim Değişikliği ile Mücadele Önemli

Kurum, Bakanlık olarak insanın gönlünde, ruhunda ve aklında, huzur, güven, kardeşlik sevgi uyandıran şehirler için "gece gündüz" demeden 81 ilde çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi: "İnsanlık aleminin mücadele ettiği iki önemli meselemiz var. Hepimizin bildiği gibi birincisi Covid-19 salgını diğeri de iklim değişikliği. İşte aslına bakarsanız bugün yapmış olduğumuz bu projelerimiz, bizim millet bahçelerimiz, ekolojik koridorlarımız, genişlettiğimiz korunan alanlarımız, yeşil yürüyüş yollarımız ve bisiklet yollarımız; iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ve yine Covid-19 salgını ile mücadelemizin en önemli bileşenleridir."

303 Millet Bahçesi

81 ildeki projelerin 53 milyon metrekareye ulaştığını ve 303 millet bahçesi yaptıklarını aktaran Kurum, "57 millet bahçemizi tamamladık ve milletimizin hizmetine sunduk. 246 millet bahçesini de inşallah en kısa sürede tamamlayıp vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bugün sadece Sincan'da değil, Ankara'mızın 15 ilçesine toplamda 4 milyon metrekare büyüklüğünde 19 millet bahçesi kazandırıyoruz." ifadesini kullandı.

Gençlik Parkı’ndan AOÇ’a Kadar

Kurum, Atatürk Kültür Merkezi'nin bulunduğu yerdeki millet bahçesi çalışmalarının sürdüğünü ve ilk etabının tamamlanmak üzere olduğunu, bahçeyi haziranda hizmete açacaklarını bildirdi.

"Hergelen Meydanı", Gençlik Parkı, 19 Mayıs Stadyumu, Atatürk Kültür Merkezi'ni diğer tarafta Atatürk Orman Çiftliğini içine alan yeşil bir koridoru Ankaralı vatandaşlara kazandıracaklarını söyleyen Kurum sözlerini şöyle sürdürdü: "Başkentimize değer katacak bir diğer millet bahçemizin de Kanal Ankara projesinin bir kısmı olan İmrahor'da yaptığımız ve bu proje ile birlikte Eymir'i İmrahor'a bağlayacak adımların ilk etabını attığımız 193 bin metrekarelik İmrahor Millet Bahçemizin de çalışmaları devam ediyor. İnşallah üç ay içerisinde tamamlayıp Ankaralı kardeşlerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Bu millet bahçemize baktığınızda lokasyon olarak çok önemli bir noktada ve bu bahçelerle birlikte inşallah Ankara'mız çok daha yeşil bir Ankara olacaktır. Gölbaşı'nda gölün tamamını bisiklet yoluyla dolaşacağımız, yürüyüş yolunun olacağı bir projemizi de İller Bankası Genel Müdürlüğümüz yürütüyor. İlk etabını tamamladık, 2022 yılında da Gölbaşı'nın tamamını gölün etrafını, yürüyerek bisikletle gezebileceğiniz bu projemizi de Ankara'mıza kazandırmış olacağız. Akyurt'taki millet bahçemizle beraber Kızılcahamam'da, Kahramankazan'da, Çubuk'ta ve Cebeci'deki millet bahçelerinin çalışmaları hızla devam ediyor. Sincan Millet Bahçemizi de 208 bin metrekarelik alanda TOKİ Başkanlığımız eliyle Sincanlı kardeşlerimize kazandırıyoruz."

Murat Kurum Sincan Ankara Millet Bahçesi Çevre Bakanı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910