Mogan Projesi Ankara’ya Güzellik Katacak

Mogan Projesi Ankara’ya Güzellik Katacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gölbaşı Mogan Gölü Kıyı Bandı Çevre Düzenlemesi ve Bisiklet Yolu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "çevreye saygılı şehirler" hedefiyle, Türkiye'nin her yerinde başlattıkları yeşil yatırımların bir yenisini daha Ankara'da açtıklarını belirtti. Kurum, Mogan Gölü'nün etrafını düzenleyeceklerini, ülkenin en kıymetli alanlarından biri yapmak üzere çalıştıklarını bildirdi.

İller Bankası eliyle gerçekleştirilen Mogan Gölü Kıyı Bandı Çevre Düzenlemesi Projesi'nin birinci etabının açılışı gerçekleştirildi. Törende konuşan Bakan Kurum, proje ile Ankara'nın güzelliğine güzellik katacaklarını bildirdi. Kurum, Altındağ'da da kentsel dönüşüm projesinin temellerini attıklarını belirtti. Altındağ Hergelen Meydanı'nda önemli bir proje yürüttüklerini ifade eden Kurum, İller Bankası Genel Müdürlüğünün yeni binasına taşındığı zaman Altındağ Belediyesi binasının yıkımını gerçekleştireceklerini ve oraya meydan yapacaklarını söyledi.

Bakan Murat Kurum, Mogan Gölü’ndeki çalışma hakkında  şu bilgileri paylaştı: “Mogan Gölü'müzden 71 milyon liralık ödenekle 3,2 milyon metreküp dip çamuru çıkardık. Ama yetmez dedik, ikinci etabı için 70 milyon lira ödenekle başlattığımız çalışmayı inşallah 2022 yılına kadar bitireceğiz. Mogan Gölümüzden 3,3 milyon metreküp dip çamuru daha çıkaracağız. Çamurun önce suyunu süzdük daha sonra Gölbaşı arboretum ve botanik bahçemizdeki ağaçlarımız için, bitkilerimiz için kullandık”

Çevreciliğin süreklilik arz ettiğini, bunu devam ettirmek adına Mogan Gölü'nün kıyı bandını ve çevre düzenlemesini yaptıklarını belirten Kurum, 8 ay içerisinde tüm ilçe etrafında bisiklet yolu, yürüyüş yollarının olduğu projeyi Gölbaşı Çevre Koruma Alanı kapsamında yapacaklarını dile getirdi.

Kurum, çevre düzenleme projeleriyle 28 milyon lira maliyeti olan projede, gölün etrafına sıfır atık sistemini de kurduklarını belirterek buraya pikniğe gelenlerin kullandıkları plastikleri, organik atıkları doğrudan ilgili atık kutularına atarak ayrıştırabileceklerini ifade etti.

Projenin ikinci etabında ise yaklaşık 20 kilometrelik bisiklet yolu koruma bandı ve bisiklet parkları, atölyeleri ve istasyonlarının olduğu alanı yapacaklarını anlatan Kurum, bu etabı da gelecek sene bahar aylarında tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Gölbaşı Millet Bahçesi 2022'de Tamamlanacak

Ankara'nın güney ve kuzeyinde iki ekolojik koridor oluşturduklarına dikkati çeken Kurum, güneydeki ekolojik koridorda yeşil alan, yürüyüş alanlarının artırılmasına yönelik adımlar olduğunu söyledi. Mogan Gölü'ne balıkların geri döndüğünü, yeni balık türlerini görmeye başladıklarını ifade eden Kurum, "Yine kuşlar da buraya uğramıyordu. Flamingoları burada göremezdiniz. Ama artık tertemiz suyuyla, endemik bitki türleriyle çok daha güzel bir yer haline gelen Mogan Gölü'müzde flamingoları da görüyoruz. Artık kötü kokular gitti. Etrafa türlü türlü çiçeklerin kokusu, kuşların cıvıltısı yayılmaya başladı." dedi.

Ankara’ya Yeşil Koridor

Bakan Murat Kurum, Ankara'da İmrahor Millet Bahçesi'nden başlayarak Eymir Gölü, Gölbaşı Millet Bahçesi, Mogan Gölü ve Gölbaşı Arboretum alanını içine alan yeni bir yeşil koridor oluşturmak için kolları sıvadıklarını, çalışmaları başlattıklarını, İmrahor Vadisi projesinin sonbahara kadar biteceğini söyledi.

Kurum, bir taraftan Ankara'da yeşil alan miktarını artırdıklarını, diğer taraftan da şehirde 4 milyon metrekare büyüklüğünde 20 millet bahçesi projesi sürdürdüklerini aktardı.

750 bin metrekare büyüklüğündeki Gölbaşı Millet Bahçesi'nin tasarlandığını, tamamlandığını ve ABD'de düzenlenen 4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu'nda, Sürdürülebilir Peyzaj kategorisinde binlerce proje arasında birinci olarak seçildiğini bildiren Kurum, bu yıl sonu başlayacak projeyi 2022'de tamamlamayı planladıklarını dile getirdi.

62 Millet Bahçesi Tamamlandı

Kurum, Gölbaşı'nda yatay mimari ve mahalle kültürünü yaşatacak, konut ihtiyacını karşılayacak örnek projenin ilk etabını TOKİ'nin yıl sonunda başlatacağını kaydetti. Mogan Gölü'nün kıyısında başlatılan 87 bin metrekarelik Sevgi Çiçeği Doğa Parkı'nda, 287 bin adet bitki ekeceklerini, bu alanda Ankara'ya has, dik kuyruk kuşu ve Sevgi Çiçeği'ni koruma altına alacaklarını belirtti.

81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle projelerimizi başlattık. 326'sının projesi başladı, 62'sini tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 264 millet bahçemizde olanca hızıyla devam ediyor."

Murat Kurum Ankara Mogan Gölü Millet Bahçesi Yeşil Koridor Gölbaşı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910