Moody’s Konut Alacaklılarını Üzdü

Moody’s Konut Alacaklılarını Üzdü
Moody’s’in yıkıcı etkisi konut alacaklılarına vuracağı tahmin ediliyor. Finansman maliyeti artan bankalar faizleri artıracak yönünde görüşler artıyor

Kredi notunu düşürerek Türkiye'yi 'yatırım yapılabilir' ülke konumundan çıkaran Moody's'in yıkıcı etkisinin konut kredileriyle kredi kartı yapılandırmasında görülmesi bekleniyor.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Moody's'in not indirimi Türkiye'yi 3 koldan vuracak. Birinci etki bankaların sendikasyon kredilerinde yaşanacak. İkinci olumsuz etki mega projelerin finansmanında ortaya çıkacak. Üçüncü yük ise Hazine'nin artan faiz giderleriyle karşımıza gelecek.

Faiz Yükü 0.5 ila 1 Puan Arasında Artabilir

Bankalar uzun vadeli bu kredileri yurtdışından sağladıkları "sendikasyon" kredileriyle finanse ediyor. Türkiye'nin kredi notu düşünce bankaların da notu düşmüş oldu. Çünkü hiçbir şirketin notu ülke notunun üzerinde olamıyor. Bankalar, vadesi dolan kredileri yeni sendikasyon kredisi alarak çeviriyor. Kredi notu düştüğü için sendikasyonları yenilerken daha yüksek faiz ödemek zorunda kalacaklar. Uzmanlar faiz yükünün en az 0.5 ila 1 puan arasında artacağını tahmin ediyor.

Dışarıdan daha yüksek faizle kredi bulan bankalar, bu kaynakları konut kredisi talep eden müşterilerine daha yüksek faizle satmak zorunda kalacak. Hükümet, kredi kartı borçlarını 72 ay vadeli tüketici kredilerine dönüştürerek yapılandırmayı hedefliyordu. Ancak, bankaların sendikasyon kredi maliyetlerinin artması kredi kartı borçlarının yapılandırılmasında uygulanacak faizin yükselmesine neden olacak. Moody's'in kredi notunu düşürmesi ile Türkiye'yi sadece Fitch 'yatırım yapılabilir' notu ile değerlendiriyor.

Sürpriz Olmadı

Global Asset Managers, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir' seviyenin altına düşürmesinin ardından, Türkiye için "ağırlığı azalt" pozisyonunu korudu. Global Asset Managers (GAM) portföy yöneticisi Paul McNamara, Türkiye'de ters giden bir çok şey olduğunu belirttiği raporunda, Moody's'in kararının sürpriz olmadığını ve 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından Türk varlıkların da büyük oranda fiyatların içerisinde yer aldığını söyledi.

McNamara, gelişmekte olan piyasalar arasında yatırım için en beğendiği ülkelerin Rusya, Hindistan, Brezilya ve Endonezya olduğunu kaydetti.

moody's konut faiz
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405