Ordu’ya Çin ve Singapur’dan Yatırım Atağı

Ordu’ya Çin ve Singapur’dan Yatırım Atağı
Çin ve Singapur’dan gelen heyetler Ordu’da yatırım yapmak için ziyaretlerini sıklaştırdı. Çinli firmalar rüzgâr enerjisi, Singapurlu firmalar ise liman üzerine Ordu’da yatırım yapmak istediklerini açıkladı.Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Ordu’da yapacağımız çalışmalar Türkiye için de örnek teşkil edecek” dedi.

Dış yatırımcılar Ordu’da yatırım yapmak için ziyaretlerini sıklaştırdı. Çin ve Singapur heyetleri Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ile görüşerek Ordu’da güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, çöpten enerji elde etme ve liman konularında yatırım yapmak istediklerini belirtti.

Dünyanın en büyük yatırımcı bankası olan Çinli ICBC Turkey Bank’ın Genel Müdür Yardımcısı Yubao Chen, Çin'deki en büyük özel rüzgar türbini üreticisi ve ülke genelinde en büyük beşinci büyük şirket olan Ming Yang Wind Power International (Ming Yang Rüzgar Enerjisi Grubu Limited Şirketi) Genel Müdürü Jian Zhang ve ortak firma Smarth Growth International (SGI)  Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Durmaz ile birlikte banka bünyesinde tek Türk Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i ziyaret etti. Ziyarette Jian Zhang, Ordu’da rüzgâr enerjisine yönelik yatırımlar yapmak istediklerini söyledi.

Smarth Growth International (SGI) Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Durmaz da çöp atıklarının toprağa ve yeraltı sularına zarar vermeden yakılması suretiyle enerji elde etme, bu enerjiyi elektriğe ve buhar enerjisine dönüştürme konularında yatırım yapmak istediklerini kaydetti. Her iki yatırımcı, bu yatırımları Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ortak yapmak istediklerini aktardı.

Mr. Chen: “Ordu’da çok büyük fırsatlar var”

Başkan Güler’in rehberliğinde ICBC olarak Türkiye’deki faaliyetlerden iyi sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Mr. Yubao Chen, Ordu’da yatırım için büyük fırsatlar olduğunu söyledi. Chen, “Sizin yönlendirmeniz ve rehberliğiniz doğrultusunda ICBC olarak bu süreçte Türkiye’deki faaliyetlerimizden hızlı bir şekilde iyi sonuçlar elde ettik. Bundan dolayı sizlere çok minnettarız. İçerisinde RES ve liman projeleri ile alışveriş merkezinin de olduğu takibimizde 12 tane finansman projemiz var. Ordu’da çok büyük fırsatlar olduğuna inanıyor ve bu projelerin aynı şekilde buralarda da uygulanabileceğini düşünüyoruz. Bu bakımdan ilerleyen günlerde enerji, liman ve inşaat şirketleri tarafından yapılacak ziyaretler bölge açısından son derece önemli olacak” diye konuştu.

Singapur, Liman Ve İhracat İçin Geldi

Bir başka ziyaret ise Singapur Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow ve Büyükelçilik Başkatibi Jacob Anthony Chew tarafından geçekleştirildi. Tow ve Chew, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i makamında ziyaret ederek liman konusunda yatırım yapmak istediklerini söyledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Singapur Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow, Türkiye’de yaptıkları yatırımlara Ordu ilini de dahil etmek istediklerini belirtti. Büyükelçi Tow, “Bu güzel şehre yatırım yapmak istiyoruz. Bu kapsamda bizlere düşen ne varsa yapmaya hazırız. Ayrıca Enformasyon Teknolojileri alanında işbirliği yapmayı ya da mevcut olanı geliştirmek istiyoruz. Singapur Cumhuriyeti olarak limanlar başta olmak üzere havaalanları ve yapılan yatırımların geliştirilmesini önemsiyoruz. Bunları yaparken Ordu’ya özel ilgi göstermek istiyoruz” diye konuştu.

“Burada yapacağımız çalışma Türkiye için örnek teşkil edecek”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, dış yatırımcıların Ordu’da yatırım yapmaları için görüşmelere başladıklarını söyledi. 20 Haziran tarihinde Çin Türkiye Büyükelçisi ve Çin’de faaliyet gösteren 15 firma yöneticisinin Ordu’ya geleceğini belirten Güler, “Ordu’da yapacağımız çalışmalar Türkiye için de örnek teşkil edecek” dedi.

Başkan Güler, “20 Haziran’da Çinli iş adamların ile yapacağımız büyük toplantı öncesinde Mr. Chen’le enerji ve liman konusu başta olmak üzere bir ön görüşme yapacağız. Ordu’da yapacağımız çalışmalar Türkiye için de örnek teşkil edecek. Burada yaptığımız çalışmaları diğer illere de yayma imkânımız olabilir. Dolayısıyla yapacağımız toplantı sadece Ordu’yu değil aynı zamanda ülkeyi kapsayacak bir çalışmanın da önemli adımlarından birisi olacak” dedi.

Singapur’un Türkiye’nin en büyük dış ticaret limanı olan Mersin Uluslararası Limanını işlettiğine vurgulayan Başkan Güler, Türkiye’nin güneyinde Mersin’in, kuzeyinde Ordu’nun olduğuna dikkat çekti.  Ordu’da yapılacak konteyner limanı ile Ordu-Mersin hattında ihracat ve turizm akışı olacağını aktaran Başkan Güler, Ordu-Mersin hattında en önemli güzergahın Karadeniz-Akdeniz yolu olduğunu belirtti. Başkan Güler, “Mersin’e ulaşımı sağlayacak en kısa yol Karadeniz-Akdeniz yolu. Bütün Rusya’nın, Ukrayna’nın ve bütün Gürcistan’ın malları buradan geçmiş olacak. Limanın karşısında ise Ordu ili var. Ordu’ya konteyner limanı yapacağız. Dolayısıyla Singapur ile liman, fındık, çikolata, enerji ve farklı alanlarda iyi ilişkiler geliştireceğimize eminim” açıklamasında bulundu.

Singapur Ordu Çin Yatırım
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910