Osmangazi'de Köyler Yenileniyor

Osmangazi'de Köyler Yenileniyor

Osmangazi Belediyesi'nin her mahalleye bir meydan ve hizmet binası kazandırma projesi kapsamında Dağakça Mahallesi'nde inşa edilecek olan meydanı ve hizmet binası için çalışmalar başladı.

Osmangazi Belediyesi, Bütünşehir Yasası'nın ardından köyden mahalle statüsüne geçerek belediyenin sorumluluk alanına giren mahallelere yatırımlarını sürdürüyor. Yaklaşık bin metrekare alan üzerine inşa edilecek olan Dağakça Meydanı ve Hizmet Binası Projesi'nin temel kazım çalışmaları başladı. Proje kapsamında Dağakça Mahallesi'ne iki bina inşa edilecek. 60 metrekare alan üzerine inşa edilecek ilk bina, muhtarlık binası olarak kullanılacak. Dağakça Hizmet Binası ise 575 metrekare alan üzerine 3 katlı olarak inşa edilecek. Hizmet binasının zemin katında depo, düğün ve toplantıların yapılabileceği çok amaçlı salon ile mutfak yer alacak. Birinci katta, köye gelen misafirlerin ağırlandığı, içerisinde mutfak ve banyonun bulunduğu misafirhane ve lokal bulunacak. Hizmet binasının ikinci katında ise köy kahveleri olacak.

 

Dağakça Meydanı ise toplam 730 metrekare alan üzerine amfi tiyatro şeklinde inşa edilecek. Zemini granit ve taban tuğlası ile kaplanacak olan meydanda, vatandaşların oturacağı banklar ve çiçeklikler bulunacak. Eğimli zemin nedeniyle meydanda yapılacak istinat duvarı, köy dokusuna uygun şekilde taş kaplama olacak. Ayrıca, meydana bakan kahvelerin yan tarafındaki alanda, vatandaşların yağmur ve güneşten etkilenmeden oturabilecekleri 75 metrekarelik çardak yer alacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Dağakça Mahalle Meydanı ve Hizmet Binası'nı kısa sürede tamamlayacaklarını ifade ederek, "Osmangazi Belediyesi olarak, mahalle statüsü kazanan köylere yönelik başlattığımız çalışmalarımız devam ediyor. Birçok köyümüze park ve spor tesisi kazandırdık. Dağakça Mahallemiz için de birçok hizmet yaptık. Köy okulunun bakım, onarım ve tadilatını yaptık. Çevre düzenlemesi ile okula yeni bir yol açtık. Üç katlı olarak inşa edeceğimiz hizmet binamızda muhtarlık, berber, dernek odası, 2 adet çok amaçlı toplantı salonu, lojman ve 2 köy kahvesi yer alacak. Kahvehanelerin önünde açık ve kapalı oturma alanlarının yer alacağı geniş bir meydan yer alacak. Hizmet binası ve meydan çalışmaları, çevre düzenlemeleri ile birlikte köye yepyeni bir görünüm kazandıracak" dedi.

Yatırım Osmangazi Köy Dönüşüm Yenileme
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
3101 02 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011