Pendik’te 5 Boyutlu Dönüşüm Devri

Pendik’te 5 Boyutlu Dönüşüm Devri

Pendik Belediyesi, kentsel dönüşüme 5 Boyut çalışmasıyla yeni bir  yaklaşım getirdi.  AB destekli C3PO projesi için pilot bölge seçilen Pendik’te üç yıldan beri devam eden çalışmalar neticesinde vatandaşlar kentsel dönüşümün öncesini ve sonrasını sanal olarak görebilecek.  

Avrupa Birliği destekli çok uluslu 21 ortaklı C3PO Projesi için Finlandiya ve Belçika ile birlikte  üç yıldan beri yürütülen çalışma,  Pendik’te  düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.  Pendik Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “5 Boyutlu  Kentsel Dönüşüm Kavramına  Yenilikçi Bakış”  toplantısı, proje ortaklarının, akademisyenlerin, yurtdışı ortakların temsilcilerinin, bakanlık çalışanları ve yerel yöneticilerin  yer aldığı kalabalık bir katılımla Pendik Greenpark Otel’de gerçekleşti.

 “Vatandaş dönüşümü önceden görecek, katılım sağlayacak” 

Toplantının açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  C3PO Projesinin temel amacının kentsel dönüşüm konusunda yapılacak çalışmaları vatandaşa doğrudan anlatabilmek olduğunu belirterek, “Şehir planlamasında uzmanların teknik çalışmalarını vatandaş anlayamıyor, bu yüzden de katkı sağlayamıyor.  Bu platformun temel kaygısı, vatandaşların yaşadıkları bölgede yapılacak dönüşümle ilgili çalışmaları en net biçimde görmesini ve anlamasını sağlamak.  Pendik’le birlikte Finlandiya ve Belçika’dan 5 şehir, uzmanlar, akademisyenlerin üç yıldan beri sürdürdükleri bu çalışma,  hem mimari yapıdaki değişiklikleri, hem de bunun sanal gerçeklikle görülebilmesini sağlıyor. Vatandaş, yaşadığı yerin veya gayrimenkulünün geleceğini merak ediyor.  Yapılacakları gösterip, o sürece vatandaşı kattığınız zaman, planladığınız şeyleri hayata geçirmeniz daha kolay oluyor.  Bu katılımı sağlamak için sosyal medyada da paylaşım yapılacak” dedi.

Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal da teknolojik hizmetlerin hayatı kolaylaştırdığını belirterek, C3PO projesinin şehrin planlanmasında çok önemli bir platform olduğunu söyledi.  Proje ortaklarından Prof. Dr. Philippe Thiran,  Belçika’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verirken, Finlandiya’daki proje ortakları da canlı bağlantıyla toplantıya katıldı. Proje Koordinatörü  Alper Kanak ise veri  toplanması ve bunların değerlendirilmesi konusunda katılımcıları bilgilendirdi. 

Dönüşümde asıl problem mülkiyet 

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Vahap Doğan da Projenin Pendik’teki planlama süreçlerine dahil edilmesiyle ilgili bilgi verdi.  Kentsel dönüşümde mülkiyet konusunun önemli olduğunu ve alanların birbirinden farklılık gösterdiğini söyleyen Doğan, Taşlıbayır ve Ertuğrulgazi’deki  dönüşüm alanlarını örnek olarak sundu. Doğan, bu  iki bölgenin mülkiyet yapısının birbirinden farklı olduğunu,  ancak yollarıyla ve binalarıyla nitelikli ve konforlu yaşam alanlarına dönüştürülmesi için çalışmaların sürdüğünü anlattı. 

Yapılacak yeni belediye binasını  3B gözlüklerle izlediler 

Proje kapsamında Pendik’te örnek uygulama alanı olarak  Bahçelievler Mahallesi’nde yapılacak yeni belediye binası ve çevresi seçilerek, dönüşüm 5 B ile modellendi.  Üç yıl boyunca  toplanan verilerin analiz edilmesiyle  alanın simülasyonu hazırlandı.  Böylece hem binanın hem de çevresinde yaşanacak değişikliklerin sanal olarak görülebilmesi sağlandı. Toplantı esnasında 3 boyutlu gözlüklerle  katılımcılarla paylaşılan uygulama büyük ilgi gördü.

Dönüşümün geleceği simülasyonla görülecek

Pendik Belediyesi,  Avrupa Birliği EUREKA   Programı  altında C3PO (Collaborative City Co-Design Platform) Projesi için pilot bölge seçilmişti.  Diğer proje ortakları Finlandiya ve Belçika’nın pilot uygulama şehirlerinde seçilen alanlarda 5B (5 Boyut) çalışması yürütüldü. 5 Boyutun ilk üçünde örnek uygulama alanlarının mevcut yapıyla  3B modeli çıkarıldı. 4. Boyutta ise zaman içinde değişen faktörler, trafik, alt ve üst yapı gibi veriler dikkate alınarak modellendi. 5. Boyutta da toplanan tüm veriler kullanılarak çeşitli simülasyonlar yapıldı. Böylece vatandaşlar  3B ortamda sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklikle  dönüşümün sonrasında neler olacağını görebilecek , sosyal medyadan fikirlerini paylaşabilecek. Bu projeyle kentsel dönüşümü 5 boyutlu ele alacak uluslararası bir bulut plataformu hedefleniyor.

 

AB Kentsel Dönüşüm Pendik 5 Boyut
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506