Rize, Trabzon, Adıyaman, İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Gelişmeleri

Rize, Trabzon, Adıyaman, İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Gelişmeleri
Yurt genelinde 1,5 milyon riskli konut bulunuyor. Acil dönüştürülmesi hedeflenen bu yapılarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyeler gerekli adımları atıyor. Bu kapsamda İstanbul, Rize, Trabzon, Adıyaman’da kentsel dönüşüm çalışmaları da başlatıldı.

Rize’nin kalbinde dolgu alanlarındaki riskli binaların taşınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’nin birlikte yürüttüğü proje için ‘ÇED gerekli değil’ kararı verildi. Söz konusu proje kapsamında toplam 1305 konut inşa edilecek. Dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için TOKİ’nin 100 bin sosyal konut projesi kapsamında yapılacak konutların ilk etabının, ihalelerin yapılmasından itibaren 18 ayda teslim edilmesi planlandı.

‘ÇED gerekli değil’ kararı 1 Ekim’de verilen kentsel dönüşüm projesinin Yağlıtaş Mahallesi’ndeki ilk etabında 465, ikinci etabında 840 konut ile 4 işyeri ve bir camii yer alacak. ÇED izin alanı yaklaşık 129 hektar alanı kapsarken, raporda “Mahalle kültürünü önceleyen, yatay mimariyi esas alan medeniyete uygun sosyal konut projelerinde talebin çok olduğu projeler için ilk etapta hak sahipleri kurayla belirlenecektir. Ancak gelen tüm taleplere Bakanlık tarafından da yol haritası belirlenecektir” denildi.

Projeyle toplamda 1305 konutta, hane başı 5 kişi olduğu varsayımıyla, 6 bin 525 nüfusun yaşayacağı tahmin edildi. Proje 3 bölgeye ayrılarak, hafriyatlar 10 ayda, inşaatlar 8 ayda olmak üzere 18 ayda tamamlanacak. İlk etapta birinci bölge tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilirken, sırayla ikinci ve üçüncü bölgelere geçilecek. Böylece toplamda 38 ayda proje tamamlanmış olacak. Üç bölgede 72 blok konut yapılması planlanırken, ihaleler ile çalışmalara başlama tarihinin henüz netleşmediği vurgulandı. İnşaatların 3 bölge halinde yapılacağı, biri bitmeden diğerine başlanmayacağı ifade edildi. Yaklaşık 34 milyon hafriyat işlerine, 102 milyon inşaatına, 25 milyon makina-ekipmana, 21 milyon işçilik olmak üzere projenin toplam maliyeti 196 milyon lira olarak hesaplandı.

Trabzon Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Projesi

Trabzon’un Pazarkapı Mahallesinde yapılacak kentsel dönüşümde gelinen son durumu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu açıkladı. Başkan Zorluoğlu, bölgede TOKİ’nin iştiraki GEDAŞ firmasının fizibilite yaptığını, hazırlanacak rapora göre uygun dönüşüm modelinin belirleneceğini kaydetti. Zorluoğlu, “Pazarkapı Mahallesiyle alakalı olarak TOKİ ile süreç yönetiyoruz. TOKİ Başkanlığımızın, iştiraki olan GEDAŞ firması orada fizibilite yaptı. Ayrıntıları hazırlıyorlar. Uygun dönüşüm modeli ne olacağına karar vereceğiz. Ya Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile ya da TOKİ ile dönüşüm sağlayacağız. Orası dönüşüm bakımından ilave kaynak gerektiriyor. O da inşallah bu fizibiliteden sonra ortaya çıkacak.” dedi.

Çaykara’da İlk Kazma Vuruldu

Öte yandan Çaykara’da kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan Çaykara kentsel dönüşüm projesi 1. etap 85 adet konut 45 adet dükkan ve 1 adet terminal binası inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi için ilk kazma vuruldu. Yapılacak olan konutların satışı ile ilgili bilgi verilmezken  proje 1.5 yıl içinde tamamlanacağı belirtildi.

Gaziosmanpaşa’da 1739 Konutun Temeli Atıldı

Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Mahallesi'nde 1739 konutluk kentsel dönüşüm projesinin 2. etabının temeli atıldı. Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugün temelini attığımız; Bağlarbaşı ve Sarıgöl’de toplam yatırım değeri 407 milyon lira olan; 1.739 konut ve 32 dükkânımızın inşası için besmeleyi çekiyoruz. Diğer yandan, Yıldıztabya’da 1. etapta 244 konut, 34 dükkân ve 141 araçlık açık otoparkın inşasında da son aşamaya geldik. İnşallah önümüzdeki ay içerisinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Yine Yıldıztabya 2. etapta; 2.551 konut ile 11 dükkân daha inşa edeceğiz. Bu alanlarda ürettiğimiz tüm konutları, az katlı, yatay mimariye uygun, insanımızın toprakla temas edeceği şekilde inşa ediyoruz. Gaziosmanpaşa’da temelini attığımız ve inşaatı devam eden projelerimizle birlikte toplam 4.534 konut yapıyoruz.” dedi.

Adıyaman’da İcmal Listesi Askıya Çıktı

Adıyaman’da Mara ve Musalla mahallerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Mara Mahallesi 1. Etap (8.5 hektar) sınırları içerisinde kalan taşınmazlarla ilgili tespit verilerinin listeleri, askıya çıkarıldı. Musalla Mahallesi Atatürk Caddesi üzerindeki Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Ofisi’nde 12 Ekim Pazartesi günü askıya çıkarılan tespit verileri listelerinin, 27 Ekim Salı gününe kadar askıda kalacağı belirtildi. 15 gün süreyle askıda kalacak olan listelerdeki bilgilerin teyit edilmesi ve hak kaybına uğramamak adına listede taşınmazı olan hak sahiplerinin Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Ofisi’ne müracaat etmeleri gerektiği açıklandı.
 

Rize Gaziosmanpaşa İstanbul Adıyaman Trabzon Kentsel Dönüşüm
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405