Samsun’u Değiştirecek Projeler

Samsun’u Değiştirecek Projeler
Büyükşehir Belediyesi Samsun’un yaşam ve konforunu artıracak kentsel dönüşüm çalışmalarını  sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun’un geleceği için büyük misyona sahip olan kentsel dönüşümde çalışmalarımız var. 2 milyar TL’lik yatırım yaptık.” şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iki yıllık süreçte yapılan yatırımları ve projeleri anlattı. 2023’e kadar şehrin tüm alt ve üst yapı sorunlarının çözülerek yatırımların tamamlanacağını ifade eden Başkan Demir, ekonomiden turizme kadar her alanda önemli gelişme sağlanacağını söyledi. Samsun’un geleceği için kentsel dönüşümün büyük önem arz ettiğini söyleyen Başkan Demir, “Şu an Kıran Mahallesi’nde 1400, Soğuksu Mahallesi’nde ise 700 konutun yapımı sürüyor. Gülsan sanayi sitesini taşıyacağımız Toybelen Sanayi Sitesi inşaatı devam ediyor. Bugüne kadar belediyemizin kasasından kuruş para çıkmadan kentsel dönüşüm projelerine 2 milyar TL’lik yatırım yapıldı. Güvenlik, otopark ve trafikle ilgili tüm sorunları tamamen çözüyoruz. Startını verdiğimiz bu projeler, arkadan gelecek kentsel dönüşümlere de model rol olacak. Bittiğinde ise şehrimizde müthiş bir vizyon değişimi yaşanacak” açıklamasını yaptı. 

Yılda 3,5 Milyon Turist

Gülsan Sanayi Sitesi yıkıldıktan sonra yapılacak projeyle ilgili bilgi veren Başkan Demir, “252 dönümlük Gülsan sanayi sitesini kaldırdıktan sonra ne yapacağımızla ilgili çok özel bir proje çalışıyoruz. İçinde selatin cami, botanik bahçeleri, sanatsal köprüleri olacak proje, Samsunspor Tesisleri’ne kadar uzanan Doğupark’ı ve yaşam alanını da içine alacak bütünlükle tasarlanıyor. Proje TOKİ’ye ihale edildi. Camiyi biz, geriye kalan tüm yatırımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapacak. Buna ilaveten Samsun Fuarı projesi de geliyor. Mert Irmağı dere ıslahı ve uygulama projesinin ihalesini bu sene yapıyoruz. Arkasından çok özel rekreasyon çalışması geliyor. Su tutma kapanları yaptıktan sonra Mert Irmağı, muhteşem bir görünüme kavuşacak. Rekreasyonla değişecek Mert Irmağı’ndan Atatürk Kültür Merkezi’ne kadar uzanan, hatta Cumhuriyet Meydanı’nı da kapsayan bölgede fuarımızı inşa edeceğiz. Fuar için 500 dönümlük alanı yeni ve farklı bir konseptle projelendiriyoruz. Tahminen 3.5 milyon turistin ziyaret edeceği fuarla birlikte bu yatırımlar, şehrimizin değişimine büyük katkı sunacak. Samsun, bambaşka hale gelecek” diye konuştu.

Meydanlar Yaşam Alanı Olacak

Cumhuriyet Meydanı’nın dönüşümüyle ilgili konunun planlama aşamasında olduğu bilgisini veren Başkan Mustafa Demir şunları söyledi: “Meydan ve çevresindeki otopark ve trafik problemlerinin çözümüyle ilgili süreci başlattık. Saathane ve Subaşı meydanlarındaki çalışmalar sürüyor. Büyük Camii’nin önündeki kısımla da bütünleşecek Saathane’ de yapacağımız iki katkı dükkanları yıl sonuna kadar sahiplerine teslim edeceğiz. İşlevini yitiren Subaşı Meydanı’nı, 142 araçlık yer altı otoparkı, mescidi, Hamidiye Çeşmesi ve diğer üst yapılarıyla yeni bir konsepte kavuşturuyoruz. Akıllı şehir projesi kapsamında kavşakları da düzenlediğimizde tüm meydanlarımız,  alışkanlıklarımızı ve şehrimize bakışımızı da değiştirerek vakit geçirmekten hoşlandığımız yerler haline gelecek.”

Samsun Kentsel Dönüşüm Gülsan Sanayi Mustafa Demir
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607