Şehircilik Anayasası İçin Yeşil Işık Yandı!

Şehircilik Anayasası İçin Yeşil Işık Yandı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilecek olan Şehircilik Anayası için yeşil ışık yanmış durumda. Mescit alanlarına yönelik yeni düzenlemeler eklenirken, mescit alanlarının %30'luk emsal harici alana dahil olacağının altı çizildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Planlı Alanlar Yönetmeliği Taslağı beraberinde şehirleşme alanında yaşanan sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla kolları sıvamış durumda. İlgili ve alakalı kurumlar ve belediyelerin görüşün sunulmuş olan taslakla, kamuoyunda en çok tartışılmakta olan yüksek binalara yönelik tedbir alınmakta.

Taslakta, yapının oturacak olduğu taban alanın arsanın %40'ını geçmemesi şartı kaldırılacak. Bu şekilde, binaların çok katlı apartmanlar yerine az katlı inşa edilmesi amaçlanmakta. Binaların önünde ve yanında bırakılması gerekmekte olan kaldırıma 5 metre, yandaki binaya ise 3 metre tarzında zorunlu mesafelere uymak kafi gelebilecek.

Mescit Ve Kreş Suistimali Bitiyor

Şuanda bulunan uygulamada, yangın merdiveni, balkon, kreş, mescit ve asansör boşluğu gibi alanlar emsal harici alanlar olarak kabul edilmekte ve hiçbir şekilde inşaat sınırlamasına tabi tutulmamaktaydı. Birçok müteahhit de özellikle mescit yapmış gibi göstererek, bu yapıları konuta ekleyip suistimal etmekteler. Yeni düzenleme çerçevesinde bodrum katın üzerinde yer alan mescit, kreş, görevli dairesi, yangın merdiveni ve balkon tarzında olan tüm alanlar, toplam inşaat alanının %30'u u ile sınırlandırılacak. Mevcut uygulama kapsamında örnek olarak 20 katlı bir binanın her katına yönelik farklı farklı emsal dışı alanlar oluşturma hakkı bulunmaktayken, bu hak ortadan kaldırılacak. Bu da müteahhitleri daha az katlı bina yapma yolunda teşvik edecek.

Yamaçta Her Alan Binaya Kademeli Mimari

Bakanlık, yamaçlarda oluşturulan ve kot farkından dolayı önden 2, arkadan 8 kat olarak görülmekte olan binalara yönelik de kademeli mimari şartı koydu. Bu türde bulunan tüm yapılar, ön cepheden kaç kat görünüyorsa, arka cepheden de aynı görünmek zorunda. Bu şekilde düzensiz ve çirkin yapılaşmanın önüne geçilirken aynı zamanda sokak siluetleri de koruma altına alınacak. 

İnşaata Başlama Süresi Daralacak

İnşaatlarda kazı yapabilmek için ilk olarak ruhsat alma şartı bulunuyorken, 3 ay söz konusu olan süre, inşaatları geciktirmekteydi. Taslakla birlikte kazı izin belgesi adında bir belge söz konusu olacak ve bu belgeye sahip olarak kazı işlemlerine başlanılabilecek. Bu şekilde ruhsat süreci kazı işlemlerine dahil olmayacak. Bu kapsamda, büyük yatırımların önündeki engeller kaldırılırken, hızlanması amaçlanmakta. 

 

İnşaat Planlı Alan Şehircilik Çevre Anayasa
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405