Tokat İçin Önemli Proje

Tokat İçin Önemli Proje

Tokat’ta Tarihi Meydan Çarşısının Turizm Cazibe Alanına Dönüştürülmesi Güdümlü Proje sözleşmesi törenle imzalandı. 

 İmza töreni öncesi konuşan OKA (Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı) Genel Sekreteri Mevlüt Özen “Tokat Belediyesi, Valiliğimiz, İl genel Meclisimiz, Ticaret Odamız ve orada ki esnafla beraber meydan projesi üzerine yaklaşık bir bucuk yıldır uğraşıyoruz. Bugün imza aşamasına geldi. Bilindiği gibi meydan çarşısında Tokat’ın kalbi atıyor, ekonomi dönüyor. Bu ekonomi odağının turizm odağı olabilmesi için bir restorasyondan geçmesi, esnafımızın sunumunu daha iyi dükkânlarda ve tarihi dokuya uygun bir yapıda sergilemeleri oranın katma değerini çok arttıracak. Aynı zamanda kale, taşan ve meydan camisiyle beraber bir bütünsellik oluşacak. Biz böyle bir projeye yaklaşık yüzde 75 civarında bir destek vermekle çok mutlu olduğumuzu bildirmek istiyorum. En geç bir yıl içinde o bölgede restorasyon çalışmaları tamamlandığında çok güzel bir turizm cazibe alanına kavuşmuş olacağız. Ben Belediye Başkanımıza, Valimize, İl Genel Meclis Başkanımıza katkılarından dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise konuşmasında Tokat için son derece önem arz eden meydan projesinin OKA’da ki maddi kaynağıyla alakalı imza töreni için bir araya geldiklerini belirterek “Bu önemli katkıda emeği gecen başta bakanlığımıza, Valimize, özel idaremize, il genel meclisine ve emeği geçen esnaf kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Tokat’ın uzun yıllardır beklediği böylesine önemli bir projenin bir buçuk yılda geldiği yer ve şu anki durum hepimiz için oldukça sevindirici. Yedi, sekiz tane kurumun ortaklaşa yürüttüğü bir projeydi. Esnaf kardeşlerimizin desteği ve katkıları önemliydi. Biz onlardan aldığımız bu güçle yola çıktık. Olayın birinci aşaması esnafımızın ticaretini gerçekleştireceği eski pansiyonun yeriydi. Bu proje birliktelik olunduğu zaman işlerin nasıl yürüdüğünün bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Bu proje sonunda ortaya çıkacak olan resimden bahseden Eroğlu, “Tarihi Taşhanımız ile 200 metre ötesinde yine Tarihi Meydan Camimiz ki bu iki tarihi alan yıllarca birbirine bakan birbirini gören pozisyondayken son 80 veya 100 yıldır birbirini görmeyen bir hale bürünmüş. Biz tekrardan tarihi bir meydanı ortaya çıkartırken yüz yıldır birbirini göremeyen iki tarihi eserin yeniden birbirini görmesini sağlıyoruz. Yani bu yönüyle tarihi ortaya çıkartan bir proje bu proje. Bu bölgede 80’den fazla dükkânımız var. Birçok esnafımız da eskisi gibi işlerinden memnun değillerdi. Tarihi yapısının ardından bu projeyi ticaret merkez olma anlamında da önemsiyoruz. Son 30 yıldır konuşulan meydan projemiz bittiğinde önemli bir işlev görecek” ifadelerini kullandı.

Projenin 3 etaptan oluştuğunu vurgulayan Başkan Eroğlu “Bildiğiniz gibi projemiz 3 etaptan oluşuyor. Birincisi caddedeki dükkânların GOP lisesinin hemen yanında oluşturduğumuz dükkân yerleriydi. Birinci etabımız bir aya tamamlanır, tamamlandıktan sonra cadde üzerindeki dükkânlarımızı şuanda yeni yapılan merkeze taşıyacağız. İkinci etap ise meydan düzenlemesi dediğimiz Taşhan’la, Meydan Camisi arasında kalan diğer blokların dükkânların yapılası. Yaklaşık 5 bin metrekareden oluşan bu alanın peyzajının yapılmasıydı. Üçüncü etap ise Meydan Cami’nin yanındaki Yeşilırmak İlköğretim Okulu’nun bulunduğu kısımdı. Burası 4 bin 200 metrekarelik bir alan. Okulun şuanda yıkılmasının ardından altını otopark, üstünü ise yine meydan şeklinde düzenleyeceğiz. Toplamda 9 bin metrekareden fazla bir meydan alanı oluşturup projemizi tamamlayacağız. Projenin toplamda 30 milyon TL’ye mal olacağını düşünüyoruz. Bu imzayla yedi milyon lirayı OKA’dan destek olarak almış olacağız. Esnafımızdan da belli bir oranda alacağımız katkıda olacak diğer kalan oranı da belediyemizden karşılayacağız ve projemizin maddi ayağını halletmiş olacağız. Projemizin bitmesi için öngördüğümüz tarih ise önümüzdeki yılın Eylül ayı inşallah kurdelesini kesip halkımızın hizmetine sokacağız” şeklinde konuştu.

 

proje çarşı meydan dönüşüm tokat
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506