Türkiye’nin Tek Tapulu Gölü Altınova’da

Türkiye’nin Tek Tapulu Gölü Altınova’da
Tersaneleriyle adını duyuran Altınova, çiçek, süs bitkisi ve kivi üretimi konusunda önde olan bir bölge. Osmangazi Köprüsü ile cazibesi daha da artacağa benziyor. Burada bulunan Hersek Lagünü çok farklı türde göçmen kuşun yuvası konumunda. Hersek Lagünü, Türkiye'de tapusu olan tek göl olarak biliniyor.

Marmara Denizi'nin güneydoğusunda, İzmit Körfezi'nin en dar yeri olan bölgede bulunan Altınova doğusunda Kocaeli'nin Karamürsel, batıda Yalova'nın Çiftlikköy ilçesi, kuzeyde İzmit Körfezi ile çevrili olan, son derece verimli topraklara sahip bir ilçe. Sahil kenarında kurulmuş, Yalova'ya 27 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe merkezi E-5 karayolu üzerinde olup, Bursa ve Kocaeli'ye ulaşım bu yoldan sağlanmakta. Altınova, yeni köprü ve otobanlarla Sakarya, İstanbul, Kocaeli ve Bursa'ya ulaşımın kesiştiği noktada bulunuyor.

İlçeyi ön plana çıkaran ve değerlendiren en önemli özelliklerinden biri Osmangazi Köprüsü'nün bir ayağının burada oluşu. Karşıda Kocaeli Dilovası ile Altınova Hersek arasında yapılan köprü, ilçenin gelişmesine büyük katkı sağlayacak.

Köprü ayağı ile Çiftlikköy arasındaki sahil şeridinde çok sayıda tersane kurulmuş durumda. Bu tersaneler Altınovalılar'ın en önemli geçim kaynaklarından. Burada çok sayıda vatandaş çalışırken, ilçe ekonomisi de gemi sanayisi sayesinde oldukça hareketli.

195 Tür Göçmen Kuş

Bu ilçeyi ön plana çıkaran bir diğer özelliği ise Türkiye'nin ilk tapusu olan gölüne sahip oluşu.

Hersek Lagünü, Marmara Denizi güney kıyılarında, az sayıdaki lagün(deniz gölü) sisteminden biri. Lagünün yüzey alanı 152 hektar. Hersek Lagünü, en derin yeri 80 cm olan sığ bir göl. Balçık görünümlü göl, Rumex Bithynicus (yılkıkulak) endemik bitkisi ile 195 farklı tür kuşu, besin kaynağı olarak kendine çekiyor. Gölün, Hersek Bölgesi'nde bulunan antik kent Helenapolis'in limanı olduğu düşünülmekte.

Hersek Lagünü, Türkiye'nin ilk ve tek tapulu gölü. Kanunlara göre göller ve denizler tapulanamaz ama Mustafa Kemal Atatürk zamanında Selanik göçmeni bir Türk vatandaşına, göl ve gölü besleyen dere yatağı tapulanarak verilmiş. Gölün koruma altına alınarak kalması için uygulanan bu prosedüre sadık kalan tapu sahibi, vefatından önce gölü Darülaceze Vakfı'na bağışlamış. Altınova Belediye Başkanlığı tarafından Darülaceze'den kiralanan Hersek Lagünü, koruma altında ve göl etrafındaki yapılacak her türlü çalışma titizlikle sürdürülmekte.

Dediğimiz gibi burası tam bir kuş cenneti. Altınova Belediyesi tarafından lagün etrafına kurulan gözlem kuleleri ile kuş gözlemcileri, farklı kuş türlerini bir arada görebilmekte. Hersek Gölü'nde 195 farklı kuş türü misafir oluyor. Çoğu göçmen türler arasında Kara gagalı sumru, sumru, Akdeniz martısı, Poyrazkuşu, Küçük Halkalı Cılıbıt ve Gümüş martı yer almakta. Kara gagalı sumru alanda üreyen en az 20 çiftlik popülasyonu ile Hersek Lagünü'ne önemli kuş alanı (ÖKA) özelliğini kazandırmakta. Ayrıca gözlemciler burada Pufla ördeği, Flamingo, Poyraz kuşu, Karasırtlı martı ve Ak pelikan gibi nadir türleri inceleyebilmekte.

Belediyenin Kuş Oteli olarak tanımladığı Hersek Gölü'nde belediye tarafından kuşların zarar görmemesi ve kuş türlerinin gelişerek çoğalması için, TEMA, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Avcılar Derneği ile işbirliği içinde.

Hersek Deltası'ndan güneye doğru yükselen ve Samanlı Dağları'na ulaşan bölgede kurulu ilçede en önemli akarsu Yalakdere'dir. 15 metre rakımlı Altınova ve çevresi, Karadeniz ile Akdeniz arasında bir geçiş sahası halinde farklı iklim özelliklerine sahiptir. İlçe, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.

Çiçekçilik Burada Çok Önemli

Meyvecilik ve seracılık, Altınova ekonomisine yön veren en büyük faaliyetlerden. Tarımsal üretimde ilk sırayı meyvecilik almakta. Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin geçiş sahasında bulunan, bereketli ve verimli topraklara sahip olan ilçede kivi, nektarin, şeftali, erik, zeytin, hurma, kiraz, üzüm, çilek, ceviz ve elma yetiştirilmekte. Üretimde ikinci sırayı tarla bitkileri yer almakta olup; buğday, arpa, fiğ, yulaf ve silajlık mısır başlıca ürünlerden.

Altınova çiçek ve süs bitkisi üretiminde de çok iddialı. Ülkemizde üretilen dış mekân ve süs bitkilerinin yüzde 60'a yakın kısmı Altınova ilçe sınırları içerisinde üretilmekte.

Altınova, bereketli toprağı ve uygun iklim koşulları sayesinde kivi üretiminde ön plana çıkan bir yer. Türkiye'de yetişen kivilerin ilçede bulunan soğuk hava depolarında toplanarak dağıtımının gerçekleştirildiği noktada. Hem üretimde hem de depolama ve dağıtmada kivinin deposu Altınova'dır.

Tersaneler

Gemi imalat sanayisinin güçlenmesinde önemli rol oynayacak olan tersane projeleri, sadece Altınova ve Yalova açısından değil, ülke ekonomisi açısından da büyük önem taşımakta.

Aralarında sektörün lider kuruluşlarının da içerisinde yer aldığı 42 yatırımcı, 2004 yılında bir araya gelerek Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketini kurmuşlardır. Buradaki tersaneler yeni gemi inşa, tamir ve bakım-onarım faaliyetlerini yürütmekte.

Akıllı Belediye Binası

Altınova Belediye binası da yeni hizmete girdi. Belediye binası "Yeşil Bina" standartlarına uygun yapıldı. Binanın ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlanıyor. Isıtma ve soğutmada yeraltı sularının sıcaklığından yararlanılacak. Bu sayede yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanacak. Ayrıca aydınlatmada da güneş enerjisinden yararlanarak yine yüzde 70 enerji tasarruf sağlanması hedefleniyor.

İlk Yerleşim Bulgar Göçmenlerinden

Altınova, 1929 yılında Bulgaristan'ın Rusçuk kentinden göç eden 40 aile tarafından Altunizade Çiftliği'nin satın alınması ile kurulmuş. 1930 yılında Kocaeli'nin Karamürsel ilçesine bağlı köy statüsüne kavuşan Altınova, çevre köylerden gelenlerin yerleşimi ve doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'dan göç edenlerin katılımlarıyla kısa sürede artan nüfus ve merkezi konumu nedeniyle 7 Haziran 1987 yılında belediye statüsüne kavuşarak belde oldu. 6 Haziran 1995 tarihinde bakanlar kurulu kararıyla Yalova iline bağlı ilçe statüsüne kavuşan Altınova ilçesinin 3 belde ve 12 köyü bulunuyor.

Yalova Hersek Gölü Altınova Lagün Tapu
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506