“Türkiye’ye Örnek Şehir: Sakarya”

“Türkiye’ye Örnek Şehir: Sakarya”

SESOB’a bağlı oda başkanları ve yönetimleri ile gerçekleştirilen toplantıda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu, “İmar konusunda yaptığımız çalışmalar Türkiye’ye örnek gösteriliyor. Yatay mimarideki duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. Çevreyi kirletmeyen sanayiden yana olan; insanların doğal güzellikler içinde az katlı binalarda yaşadığı; esnafı güçlü bir şehir olacağız” dedi. Alişan, “Esnaf ve Sanatkârlarımız için hizmet ortaklıkları yapmaya hazırız” dedi. İl Başkanı Kılıç ise gönülden konuştuklarını söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin üyeleri ile bir araya geldi. Best Western Premier Otel’de gerçekleşen buluşmada AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, SESOB Başkanı Hasan Alişan, SESKOP Başkanı Ali Yılmaz, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcıları Ayhan Kardan, Ali Oktar, SESOB’a bağlı oda başkanları ve yönetimleri yer aldı.
 

Altyapıya 1,3 Milyar TL

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin yer aldığı video gösteriminin ardından konuşan Başkan Toçoğlu “Bir şehir için önemli konulardan birisi de altyapıdır. Göreve geldiğimiz günden beri altyapıya önem verdik. Su sorununu kalıcı olarak çözüme kavuşturduk. Koruması en zor olan Sapanca gölünü en iyi şekilde koruma altına aldık. Alternatif su kaynaklarına yatırım yaptık. Akçay Barajı gibi alternatif su kaynaklarını şehrimize kazandırdık. Şehrin dört bir yanında, 2 bin 450 kilometre kanalizasyon hattı döşeyerek; Pamukova, Geyve, Karasu ve Kocaali Atıksu Arıtma Tesislerini inşa ettik.12 yeni Arıtma Tesisini halkımızın hizmetine sunduk. Bakanlığın yaptığı değerlendirmeyle, bu tesislerimiz, Türkiye’nin en iyi tesisleri seçildi. 6 bin 214 kilometre içmesuyu hattı çalışmasını hayata geçirerek, kayıp kaçak oranını yüzde 75’ten, 15’lere indirdik. Yine Sakarya’ya kazandırdığımız HES, 28 milyon TL değerinde enerji üretti. Şehrimize armağan edeceğimiz 4 HES’in çalışmaları da hızla sürüyor. Altyapıya 1,3 milyar yatırım yaptık.”

 

‘’Yatay Mimariden Taviz Vermeyeceğiz’’

“Ulaşım Master planını tamamladık. İmar konusunda da baskılara direndik, taviz vermedik ve hamdolsun bu alanda yaptığımız çalışmalar tüm Türkiye’de örnek gösterilmeye başlandı. Gelinen noktada, çok farklı bir Sakarya’nın doğduğunu herkes kabul ediyor. Gerek depreme hazırlık, gerekse estetik bir şehrin ortaya çıkması alanında çok başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Bizler gelip geçiciyiz, ama inşallah bu şehirde kıyamete kadar insanlar yaşayacak. İmar konusu hepimizin konusu, bu konuda hep birlikte geleceğimize sahip çıkmalıyız. Yatay mimarideki duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. Biz başka şehirlere benzemek için yarışmayacağız, farklı olacağız, farklılıklarımızı koruyacağız. Sürdürülebilir kalkınmadan yana tavır alan; çevreyi kirletmeyen sanayiden yana olan;  insanların doğal güzellikler içinde az katlı binalarda yaşadığı; esnafı güçlü, yaşanabilir bir şehir olmaya devam edeceğiz.”

 

9 Yılda 3 Milyon Ton Asfalt


“9 yılda 3 milyon ton asfalt çalışması yaptık. İnşallah 2019’a kadar tüm grup yollarını da asfaltlamış olacağız. Katlı kavşak çalışmaları; yeni duble yollar; üst geçitler; köprüler; kavşaklar; bisiklet yolları ve daha birçok çalışmayı dört koldan yürütüyoruz. Bizim şehrimizdeki huzur ve kardeşlik ortamı, uyum, emin olun hiçbir yerde yok. Sayın Valimizle; milletvekillerimizle; üniversitemizle; muhtarlarımızla; sivil toplum kuruluşlarımızla sürekli bir aradayız. Her konuyu rahatlıkla konuşabiliyoruz.” diye konuştu.

 

Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930010203 0405
06070809101112