Uzungöl'de İlk Etapta 20 Bina Yıkılacak

Uzungöl'de İlk Etapta 20 Bina Yıkılacak

İmar kirliliği ile gündeme gelen dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl kıyısında, ilk etapta 20 kaçak yapı için yıkım kararı alındı.

Trabzon'un Çaykara ilçesinde imar kirliliği ile gündeme gelen dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl kıyısında, ilk etapta yaklaşık 20 kaçak yapı için yıkım kararı alındı. Gelecek günlerde yıkılması beklenen yapıların boşaltılması için tebligatların adreslere ulaşmaya başladığı Uzungöl'de sessiz bekleyiş hâkim. Bölge turizminin göz bebeği konumunda olan ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaretçi akınına uğrayan Uzungöl'de otel, pansiyon ve iş yeri sayısının her geçen gün artış göstermesi, bölgede uzun süredir devam eden imar kirliği sorununu da artırdı. Bunun üzerine bölgede başlatılan dönüşüm çalışmaları kapsamında Uzungöl'de, özellikle göl çevresindeki kamu arazisinde bulunan bazı yapı ve tesisler için yıkım kararı alındı. Önümüzdeki günlerde yıkılması beklenen yapıların boşaltılması için tebligatlar bazı işyeri sahiplerine ulaştı. Uzungöl'de başlatılan çalışmaların 1'inci etabı kapsamında göl kenarındaki 20 kaçak günübirlik tesis ve yapı için alınan yıkım kararı yılbaşına kadar uygulanacak. Yıkılması ön görülen işletmelerin sahiplerinin bir çoğu konu hakkında sesliğini korurken, sadece kendilerinin mağdur edilmemesini ve yıkımların adil yapılmasını istedi.

Uzungöl Panayır Halinden Kurtarılmalı

Konuyla ilgili konuşan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Akyüz yıkımlara karşı olmadıklarını belirterek Uzungöl'deki imar sorunu için Sayın Cumhurbaşkanı'nın çok ciddi ve pozitif düşünceleri olduğunu biliyoruz. Uzungöl'de gelişi güzel yapılan yapılaşmaların bu panayır hali durumunun ortadan kalkması ve bunların yıkılıp buranın eski haline bürünmesi için ciddi manada atılan adımlar ve çalışmalara başlandı. Bizler Uzungöllüler olarak bu çalışmalara karşı değiliz. Biz Uzungöl'ün panayır halinden kurtarılmasını istiyoruz. Biz nereye gitsek burayla ilgili ciddi manda tepkiler alıyoruz. Biz bu tepkilerden artık bıktık. Biz bunu hak etmiyoruz. Kesinlikle bu gelişi güzel yapılaşmaların ve bu dengesiz fiyat politikalarının önüne geçilmesi istiyoruz dedi.

Kentsel Dönüşüm Cinayettir

Uzungöl'ün için yürütülen çalışmaları olumlu bulan yalnız bölgede 'Kentsel dönüşüm' lafının telaffuz edilmesinin yanlış olduğunu savunan Akyüz şöyle konuştu Yapılan bu çalışmalara desteğiz. Artık Uzungöl'ün bu kötü yapılaşmanın ve şu beton yığınlarından kurtarılması gerektiğini düşünüyorum. Uzungöl'de 'kentsel dönüşüm' lafının telaffuz edilmemesi gerekir. 'Uzungöl'e kentsel dönüşüm getirmek' demek cinayettir. Bunu Cumhurbaşkanımız dahi söylememiştir. Ama birileri bunu gündeme getirmeye çalışıyor. Buradaki imar planı koruma amaçlı plandır. Bu plan uygulansın Uzungöl dünyanın en güzel yeri olur. Bilinçli kamuoyu yaratmak lazım. Ortaya laf atıyorsun kentsel dönüşüm. Yahu burası şehir merkezi değil ki, burası turizm alanı. Dünyanın hangi yerinde turizm alanında kentsel dönüşüm uygulanmış. Bura özel bir statüsü olan bir yerdir. Biz Uzungöl'ün yıkılmasını, ortadan kalkmasını her halde istemeyiz. Biz buranın sürekli yeşil kalmasını, nezih ve huzurlu alanlar olmasını istiyoruz

Yıkımlara Başlanacak

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ise İmar Kanunu'nun 18'inci maddesi gereğince yapılan çalışmaların tamamlandığını Uzungöl çevresinde belirlenen 20 işletmenin yıkılacağını söyledi. Amaçlarının doğa harikası Uzungöl'ü eski ihtişamına kavuşturmak olduğunu belirten Tok Burada her şey düşünüldü, planlandı. 18 uygulaması kapmasında ilk etapta göl çevresinde yer alan yaklaşık 20 işletme için tebliğlere başlandı. Yılbaşına kadar milli emlak arazisi üzerinde yer alan bu yapıların yıkımlarını gerçekleştireceğiz. Artık Uzungöl'de kötü yapılaşma olmayacak. Yapılan bu çalışmalar tabiî ki 1'inci etap. Yıkımlar yapılan çalışmalar sonrası 2'inci etapla da sürecek. Uzungöl'ü eski ihtişamına kavuşturmak istiyoruz ifadelerini kullandı.

Uzungöl

Çaykara İlçesi'ne 20 kilometre mesafedeki bin 250 metre yükseklikte yer alan doğal güzellikleriyle Doğu Karadeniz'in gözde turizm merkezi olan Uzungöl, yüksek dağ peyzajı ve yayla ekosistemiyle orman ekosisteminin birlikte yer aldığı 'tabiat harikası' bir yer olması özelliğiyle öne çıkıyor. Tabii ve kültürel değerlerin var olması nedeniyle 1989 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Uzungöl, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 500 bin metre kare alana sahip olan göl, alabalık ve sazan balığına da ev sahipliği yapıyor.

Doğa Turizm Uzungöl Yıkım İmar
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405