Van Gölü Sahili Projesi Başlıyor

Van Gölü Sahili Projesi Başlıyor
İpekyolu Belediyesi’nin hayata geçireceği, bölgenin prestijli projelerden “Sahil Bandı Projesi” başlıyor. İpekyolu ilçesi sınırları içerisinde bulunan 2.8 kilometrelik kıyı şeridindeki yeni sahil bandı projesinin yapımına bu yıl başlanacak. 3 yılda tamamlanacak Sahil Bandı Projesi, Van Gölü’ne dökülen Akköprü Deresi ile Kirman Deresi mevkiine kadar uzanan sahil şeridi üzerinde uygulanacak.

Van Gölü’nün ve Van Kalesi’nin kesiştiği bölgede bulunan 2.8 kilometrelik sahil uzunluğuna sahip alanda hayata geçirilecek olan projeyle ilgili bilgi veren İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Sinan Aslan, proje alanında daha önce bir çok bölgede arazi işgallerinin olduğunu, yürütülen uzun çalışmalar sonucunda toplam proje uygulama alanı olan 1.4 milyon metrekare arazinin İpekyolu halkına kazandırıldığını ve proje uygulamasında herhangi yasal bir engelin kalmadığını ifade etti.

Başkan Aslan: “Bu Proje İlimize Örnek Olacak”

Başkanvekili Aslan, “Hayata geçirilecek sahil bandı projesi için önce tapu iptal davaları, daha sonra tarihi alanlar ile iç içe yapılacağı için koruma kurulları ve ilgili kurum yetkilileri ile toplantılar düzenleyerek projemizin yasal alt yapısını oluşturduk. Ayrıca görüntü ve koku kirliliği yaratan katı ve sıvı atıkları dereler vasıtasıyla Van Gölüne akıtan tüm ahırları sahilden kaldırıyoruz.  Doğası, tarihi, kalesi ve gölü ile ülkemizin en önemli turizm potansiyellerinden birini içinde barındıran ilimize örnek olacak sahil bandı projesi için 2020 yılı başında yapılan fizibilite çalışmalarının ardından ilimizin ve İpekyolu ilçemizin yüz ölçüm olarak en büyük alana sahip sahil bandı çalışmamızın startını veriyoruz.” dedi.

“İpekyolu’na Yakışır Proje”

Bugüne kadar herhangi bir çalışmanın yürütülmediği alanda projeyi hayata geçireceklerini aktaran İpekyolu Belediye Başkanvekili Sinan Aslan, projenin yasal altyapısının hazır olduğu bilgisini verdi. Aslan projeyle ilgili şunları söyledi: “Hayata geçirilecek sahil bandı projesi ailelerin, ilçe sakinlerinin ve ilimiz-ilçemize gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi olacak. Sosyal belediyecilik anlayışı ile ilçemizin tarihi ve kültürel zenginliklerine, doğal güzelliklerine sahip çıkmak istiyoruz. Proje kapsamında tarihi ve doğal güzellikler korunarak, başta ilimizin değerlerini anlatan Akdamar Adası, Van Kalesi, Hüsrev paşa camii gibi tarihi kültürel temaların olduğu ‘Minyatür Van’ adını verdiğimiz nadide bir eserimiz olacak. Yine çocukların çok eğleneceği Kül Kedisi, Pamuk Prenses, Buz Devri temalarının olacağı ‘Masal Diyarı’ çalışmamızı inşa edeceğiz.  Kompleks bir alan oluşturmayı planlıyoruz. Bu plan içerisinde o alanda yürüyüş, bisiklet, koşu yolları, iskeleler, oturma dinlenme birimleri, plaj voleybolu sahası, basketbol ve voleybol sahası, mini spor alanı, çocuk oyun alanları, kamelyalar, oturaklar, yel değirmenleri, seyir terasları,  seyir iskelesi, piknik alanları, ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları, Van Gölü’ne akan derelerin taş duvarlarının yapılması ve ıslahı ile 500 araçlık otopark, 2.8 kilometrelik sahilde aydınlatma direkleri ile estetik ve çevreci bir aydınlatma gibi sosyal amaçlı düzenlemeler yapacağız. Bu proje ile ilçemizin çehresi değiştirmeyi hedefliyoruz. İlimizin ve İpekyolu halkımızın hizmetine girecek olan projemizin, tüm hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Van Gölü Sahil Projesi İpekyolu
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405