Van Gölü’nde Mavi Bayraklı Plaj

Van Gölü’nde Mavi Bayraklı Plaj

Van Gölü kıyısında bulunan Mollakasım Halk Plajı “Mavi Bayrak” ödülünü aldı. Deniz suyu analizleri, plajı kullananların memnuniyeti, su sporları ve yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleriyle Mavi Bayrak ödülü Türkiye'de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında Van'nın Tuşba İlçesi'ndeki Mollakasım Halk Plajı'na verilmiş oldu.

Tuşba Belediyesinin girişimleri sonucu Mollakasım Mahallesi Van Gölü sahilinde bir ilk olma özelliğine sahip Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı ve Mavi Bayrak Ödül törenine; Tuşba Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin yanı sıra Van Valisi Murat Zorluoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Onur Başkanı ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Abdulkadir Ateş, TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Şahin Özen, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri Genel Müdürü Seher Süheyl Demirtaş, Deniz Turizm Birliği Başkanı İzzet Uğurlu ile vatandaşlar katıldı.

Deniz suyu analizleri, plajı kullananların memnuniyeti, su sporları ve yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleriyleMavi Bayrak ödülü Türkiye'de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında Van'nın Tuşbaİlçesi'ndeki 'Mollakasım Halk Plajı'na verildi.

Törende konuşan Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van için tarihi bir güne şahitlik ettiklerini söyledi. Vali Zorluoğlu, Van'ın gerçek bir turizm şehri olduğunu belirterek, "Bu güzellikleri yaşamak için geçen yıl 500 bini yabancı, 800 bini yerli olmak üzere bir milyon 300 bin kişi Van'ımızı ziyaret etti. Bu yıl da bu rakamlar geçen seneden aşağı değil. İlimizin huzur ortamı muhafaza edildiği sürece, yerli ve yabancı ziyaretçi sayımızın artacağına inanıyorum. Bugün burada göndere çekilen mavi bayrağın takipçisi olacağım. Mavi bayrağın burada uzun yıllar dalgalanacağına yürekten inanıyorum. Bunun yanına yeni mavi bayrakları da ekleyeceğiz" dedi.

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe de tüm belediyelerin asfalt, park ve temizlik yaptığını ancak önemli olanın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklere sahip çıkılması olduğunu söyledi. Van Gölü için mavi bayrak başvurusunda bulunduklarını anlatan Özgökçe, " Tuşba Belediyesi bugün bu bayrağı Van Denizi'nin en güzel yerinde dalgalandırarak tüm yatırımcılara, 'Van huzur, kardeşlik kentidir' diyoruz. Binlerce yıllık tarihi ile güzel Van’ımız için bir ilk olma özelliğine sahip olan Mavi Bayraklı Halk Plajı aynı zamanda Türkiye içinde bir ilktir. Çünkü Türkiye’de ilk kez bir göle mavi bayrak verilmiştir. Türkiye genelinde büyüklüğü, altyapısı, sahili ve hizmet anlayışı ile benzerine az rastlanılacak olan bir tesis olma özelliğine sahip olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajını Tuşbalılara, Vanlılara kazandırdık. Çok uğraştık. Sorunları bir bir çözerek söz verdiğimiz gibi zamanında hizmete açarak vatandaşlarımızı daha çağdaş ve daha temiz bir ortamda denizle (VanGölü),  güneşle ve tatille buluşturuyoruz. Turizm ve tatil merkezlerinde dalgalanan mavi bayraklardan birini Tuşba’daki Van Gölü sahillerinden dalgalandırıldığını görmek bizim en başından hayal ettiğimiz bir şeydi. Turizm kalkınmanın ve büyümenin en önemli ayaklarındandır. Türkiye bu konuda her geçen yıl daha ileriye gidiyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Mavi Bayrak göndere çekildi. Daha sonra Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ile beraberindekiler sahili gezdi.

Van Gölü Tuşba Plaj
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405