“Vatandaşımızın Birçok Sorununu Çözecek”

“Vatandaşımızın Birçok Sorununu Çözecek”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve 'İmar Barışı' diye adlandırılan yasa ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Devletin bir anlamda vatandaşla barışmasını sağlayan yasa” olarak nitelendirilen İmar Yasası ile ilgili Başkan Remzi Aydın şunları söyledi;

“Temel itibariyle ruhsatsız ya da ruhsata aykırı olarak 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış olan konut, iş yeri ayırmaksızın bütün yapıları bir anlamda legalize eden, kayıt altına alan, tescil eden ve yapı kayıt belgesi vererek bunları resmileştiren bir süreci ihtiva ediyor.

Vatandaşımızın hazine arazisi üzerinde gecekondusu varsa buna başvurup bu hazine arazisini satın alabilecekler. Kendi arazisi var, toprak tapusu var ama evi kaçak, onların da binalarını, bina tapusu diye tabir ettiğimiz, kat mülkiyetine dönüştürme imkanları olacak. Ya da yeni bina yapılmış ama iskanı alınmamış, su ve elektrik paraları şantiye tarifesi üzerinden geliyor.

Bunlar artık bireysel abonelik yaparak konut ya da iş yeri tarifesi üzerinden ödeme imkanına kavuşacak. Ya da iş yeri var ruhsat alamıyorlar, bina kaçak, iskanı yok, bunlar da artık ruhsat alabilecek hale gelecekler. Binalarda kaçak kısımlar kayıt altına alınarak legalize ediliyor. Dolayısıyla çok geniş alanda, geniş kitleleri ilgilendiren bir yasa, genel anlamda bir rahatlama, vatandaşımızın birçok sorununu çözecek uygulama”

“Yüzlerce Vatandaşımız Müracaatlarını Yaptı”

Açıklamasında, İmar Barışı şeklinde adlandırılan sürecin yetkilisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunun altını çizen Başkan Aydın, Eyüpsultan Belediyesi olarak Bakanlığın yetkililerine Belediye Hizmet Binasının girişinde bir oda tahsis ettiklerinden bahsetti.

Başkan Aydın bununla ilgili olarak da şöyle konuştu;

“Orada arkadaşlarımız her gün vatandaşlarımıza yardımcı oluyorlar. Danışmanlık hizmeti veriyorlar, başvuruları alıyorlar. Dileyen vatandaşlarımız mesai içerisinde oradan bilgi alabilirler, başvurularını yapabilirler. Başvurularımız, uzatılmadığı takdirde 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek.

Şu ana kadar yüzlerce vatandaşımız geldi, başvurularını yaptı. Biz Belediye olarak, İmar Barışı ile ilgili bilgilendirme amacıyla bir broşür bastırdık. Bu broşürde biz temel bilgileri yazdırdık. Bunları dağıtıyoruz. Belediyemizden de broşürleri alabilirler”

“Vatandaşımıza Güvence Sağlayacak”

Başkan Remzi Aydın, açıklamasına şöyle devam etti;

“Herhangi bir binası olan vatandaşlarımız mutlaka başvursunlar. Binamız yok arsamız varsa bu imar barışına girmiyor. Başkasının arazisine bina yapmışsak bu imar barışı kapsamı dışında kalıyor. Vakıflar hariç kamu arazisine yapılmışsa imar barışına mutlaka başvursunlar.

Dolayısıyla binalarını kayıt altına alsınlar, yarın ki süreçte buralarla ilgili bir tasarruf, yeni bir çalışma olacağı zaman bu belgeler mutlaka vatandaşlarımıza güvence sağlayacaktır. Örnek olarak 5 katlı bir bina var, toprak tapusu var, imar barışına başvurarak kat mülkiyetine dönüştürme ve herkesin kendi katının tapusunu alma imkanı getiriliyor.

Vatandaşımızın birçok alanda beklediği ve sorununu çözecek yaklaşımlar var bu yasada. Yasa uygulamaya başlandı. Yasa ülke çapında yaklaşık 13 milyon civarında binayı ilgilendiriyor ve ciddi çözümler getireceğini öngörüyor. Büyük bir kesimin sorununa neşter vurduğu için hükümetimize gerçekten teşekkür ediyorum”

Bakanlık Çevre Eyüpsultan Şehir İmar Barışı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405