Yabancılar İçin Değerleme Raporları TADEBİS’te Hazırlanacak

Yabancılar İçin Değerleme Raporları TADEBİS’te Hazırlanacak
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve MKK Gayrimenkul Bilgi Merkezi arasında “Taşınmaz Değerleme Çalışmaları Hakkında İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokole göre yabancı ülke vatandaşlarının taraf olduğu taşınmaz edinimlerinde hazırlanacak değerleme raporları TADEBİS uygulaması üzerinden dağıtılmaya başlanacak.

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20’nci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi kapsamında taşınmaz edinimi yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılması işlemleri ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2019/1 sayılı ‘Yabancıların Taşınmaz Ediniminde Değerleme Raporu Aranılması’ hakkındaki genelge gereğince yabancı gerçek kişilerin taraf olduğu işlemlerde değerleme raporları zorunlu olarak aranmakta. Bu değerleme raporlarına ilişkin taleplerin alınması ve bir merkezden dağıtımının sağlanması, değerleme raporlarının elektronik ortamda hazırlanması ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ve ilgilisine teslim edilmesi hususunda yürütülen çalışmalar tamamlandı. TKGM, TDUB ve MKK Gayrimenkul Bilgi Merkezi (GABİM) işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili söz konusu hususlar ‘Taşınmaz Değerleme Çalışmaları Hakkında İşbirliği Protokolü’ ile düzenlendi.  Uygulama ilk olarak pilot il Antalya’da uygulamaya konuldu. Yabancı ülke vatandaşlarının taraf olduğu taşınmaz edinimlerinde hazırlanacak değerleme raporları TADEBİS uygulaması üzerinden dağıtılmaya başlanacak.

Başvuruların Alınması, Yetkili Değerleme Kuruluşlarına Dağıtılması Ve Değerleme Ücretleri

Yabancıların taraf olduğu işlemlerde değerleme raporu talepleri TKGM’nin https://webtapu.tkgm.gov.tr/ internet adresinden veya ALO-181 Çağrı Merkezi üzerinden gerçekleştirilecek. İlgilisi tarafından ücreti ödenen değerleme raporu talebi sistem tarafından aynı gün içinde iş dağıtım algoritması ile TADEBİS üzerinde yetkili değerleme kuruluşuna (Gayrimenkul Değerleme Kuruluşu) atanacak. Değerleme raporu hizmet ücreti, her yıl Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Resmi Gazetede ilan edilerek yürürlüğe giren “Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları” ile belirlenen ücretlerin 2 katı olacak. Bu ücretin haricinde KDV hariç başkaca herhangi bir ilave ücret ya da masraf tahsil edilmeyecek.

Yetkili değerleme kuruluşları, algoritma ile kendilerine atanan değerleme taleplerini kadrolu ve sözleşmeli değerleme uzmanlarına TADEBİS üzerinden iş ataması yapmak üzere dağıtımını sağlayacak.

Değerleme raporu, konut nitelikli taşınmazlar için yetkili değerleme kuruluşa görevlendirmenin yapıldığı gün hariç 2 (iki) iş gününde, konut dışı diğer tüm nitelikte taşınmazlar için 5 (beş) iş gününde sonuçlandırılacak.

TADEBİS uygulaması ile ilgili karşılaşılan sorunlar ile ilgili GABİM bünyesinde çağırı merkezi oluşturuldu. Karşılaşılan sorunları tadebis@mkkgabim.com.tr  e-posta adresine iletebilir veya (850) 222 0 426(GBM) irtibat numarasından 02.08.2021 tarihi itibari ile destek alınması mümkün.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği TDUB Gayrimenkul TADEBİS Yabancı Değerleme Taşınmaz
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607