Yabancıya Satış Değerleme Zorunluluğu Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Yabancıya Satış Değerleme Zorunluluğu Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkileyecek?
Mart ayında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayınlanan yönerge ile yabancıya satı ş değerleme konusunda bazı yenilikler devreye girdi. 4 Mart 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yurt dışında yabancı ülke vatandaşı olup Türkiye’de gayrimenkul alım satımı yapmak isteyen yabancılar satış değerleme raporları olmadan işlem gerçekleştiremeyecekler.

Yabancı emlak yatırımcısına getirilen değerleme zorunluluğunun temelde birkaç nedeni bulunuyor:

Olası fahiş fiyatlandırmaların önüne geçmek.

Yabancılara emlak satışını tamamen kayıt altına almak.

Yabancıya emlak satışında kamu gözetimini sağlamak.

Yabancı uyrukluların emlak alım sürecini profesyonel satış değerleme uzmanları gözetiminde sürdürmelerini sağlamak.

Yeni yabancıya satış değerleme zorunluluğu süreciyle Türkiye’de emlak almak isteyen yabancı gayrimenkul yatırımcılarına daha güvenilir bir ortam oluşturmak.

Yabancıya emlak satış değerleme süreçlerinin şeffaflık içinde yürütülmesini sağlamak.

Yabancıya satış değerleme süreci için getirilen zorunlulukla alınacak raporlar 3 ay geçerli olacak. 3 aylık süre içinde gayrimenkulün rayiciyle ilgili bir düzenleme yapılmış olursa yeni bir rapor alınması gerekmekte. Yabancıların emlak işlemleri sürecindeki değerleme zorunluluğuna göre satış değerleme raporları ancak  SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilebilecek.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Harmoni Gayrimenkul Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Aysel Aktan, "Yabancıya konut satışıyla ilgili yeni düzenleme yurt dışına emlak satışlarının daha şeffaf ve güvenilir bir ortamda yürütülmesini sağlayacak. Yabancı yatırımcılar Türkiye’de uzmanlardan yardım alarak gayrimenkul satın alma süreçlerini güvenle gerçekleştirebilecekler.” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm değerleme sürecinde gayrimenkul alanındaki yetkinliklerini kanıtladıklarını belirten Aktan yabancıya satış değerleme sürecine de tüm ekosistemin kısa sürede adapte olacağına inandığını ve Harmoni Gayrimenkul Değerleme olarak yabancıya yapılacak gayrimenkul satışlarıyla ilgili yeni döneme hazır olduklarını belirtti.

Harmoni yabancıya satış değerleme BDDK Lisanslı Değerleme Şirketi Aysel Aktan
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506