Yatırımcı İstanbul'dan İzmir'e Kaçıyor

 Yatırımcı İstanbul'dan İzmir'e Kaçıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İzmir gayrimenkul piyasası, 2017 yılında atak yaptı. Geçen yılki konut satışlarında fiyat artışı yönüyle ortalamada yüzde 19 ile İstanbul’a göre iki kat fazla değer kazanan İzmir, uluslararası gayrimenkul şirketlerinin yörüngesine girdi ve global konut fiyatları endeksi raporuna göre Avrupa bölgesinde fiyatların en çok arttığı üçüncü şehir oldu.

İstanbul ve Ankara’daki fiyat artış hızının geride kalması yatırımcıların yönünü İzmir’e çevirdi.

Fiyat artışında İstanbul ve Ankara’ya fark atan Ege’nin incisinde gayrimenkul sektörünü hareketli günler bekliyor. Konut satış grafiğinde üçüncü sırada yer alan İzmir’de geçen yılın ilk çeyreğinde satışlar yüzde 18.71 artarken, İstanbul’dan bu ilimize yatırım yapanların oranı 3 kat artarak yüzde 24.09 seviyesine yükseldi. Yıl boyunca devam eden ilgide kentsel dönüşüm ile markalı konut projelerinin bu ilde konumlanmaya başlamasının büyük rolü var.

10 Yılda Yüzde 250 Büyüdü

Konut yatırım geri dönüş süresi ise 19 yıl olan İzmir’deki ofis ve konutlar, kullanım kadar yatırım için de tercih ediliyor. Şehir merkezinde Bornova, Bayraklı ve Karşıyaka ilçeleri kentsel dönüşümle altın gibi değerlendi. 2017 rakamlarına göre Karşıyaka ve Bornova’da ikinci el konutların metrekaresi ortalama 3 bin liradan alıcı bulurken, markalı projelerde bu değer minimum 5 bin lira seviyesinden başlıyor. İzmir genelindeki 100 metrekare büyüklüğündeki bir dairenin satış fiyatı son 10 yıl içinde yüzde 250 oranında arttığını dile getiren emlak uzmanları, ‘’Standart özelliklere sahip olan bir ev için 300 bin lira bütçe ayırmak gerekiyor. Aynı büyüklükteki bir dairenin kira değeri ise 10 yılda yüzde 290 oranında artış göstererek bin lira sınırını aştı. Yeni ve markalı konut projelerinde ise bu rakamlar daha da yükseldi’’ tespitinde bulundu.

Yabancıları Cezbediyor

Yenilenebilir enerji, bilişim, sağlık ile havacılık ve uzay sanayii alanındaki yatırımlarla da öne çıkan İzmir yabancılar için de bir cazibe merkezine dönüştü. Geçtiğimiz aylarda “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” raporunu açıklayan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Akgüngör, İzmir’in Asya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu belirterek, “İzmir’i rakibi olabilecek İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli illeriyle karşılaştırdığımızda pek çok açıdan oldukça iyi durumda olduğunu görüyoruz. 35 ülkeden 183 yabancı sermayeli firmaya ev sahipliği yapıyor. Bu firmalara neden İzmir’i seçtiklerini sorduğumuzda kentin lojistik olanakları, hammaddeye ulaşım, serbest bölgelerin varlığı ve yetenekli iş gücünün ön plana çıktığını gördük” dedi.

Emlak Konut’tan İki İhaleli Proje

Bugüne kadar İstanbul ağırlıklı konut projelerinin geliştirilmesine öncülük eden Emlak Konut GYO, Anadolu açılımı kapsamında İzmir’e ayrı bir önem veriyor.

Şirket, geçen yıl İzmir Konak’ta yer alan iki arsasını ihaleye çıkarmıştı. Emlak Konut GYO ve Tariş Kooperatif Birlikleri arasında 1 Aralık 2016’da imzalanan protokol ile Emlak Konut GYO, İzmir Alsancak’ta Liman Arkası olarak bilinen bölgede iki etap halinde ihale etti.

Bu iki ihale neticesinde arsa satışı karşılığında satış toplam gelir 3,9 milyar TL taahhüt edilirken Emlak Konut’un arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri 1,3 milyar TL oldu.

TOKİ tarafından İzmir İli, Torbalı İlçesi, Ayrancılar Mahallesi’nde 315 konut inşa ediliyor.

Raylı Sisteme Büyük Yatırım

İzmir’de 150 kilometre civarında olan hatta kentiçi raylı sistem kullanılıyor. Karşıyaka Tramvayı trafik yükünü alırken, Konak Tramvayı da ulaşımda önemli yer tutuyor. Mevcut metroyu Üçkuyular’dan Narlıdere’ye ulaştıracak proje başlarken, Üçyol’dan Buca Tınaztepe ve Çamlıkule’ye ulaşacak 13 kilometre derin tünel hattı için de çalışmalar devam ediyor. 53 kilometrelik Aliağa-Bergama hattının inşaat ihalesi de bu yıl yapılacak. 2019 yılında İzmir kent içindeki raylı sistem hattı, 250 kilometreye ulaşacak.

Otoyol Fiyatları Uçurdu

İstanbul’u İzmir’e bağlayacak olan toplam 427 kilometre uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu 2019 yılında tamamlanacak. Hat üzerinde yer alan, köylerin arazilerinde bile şimdiye kadar 3-4 kata ulaşan değer artışları var. İzmir-İstanbul Otoyolu’nda çalışmaların sonuna yaklaşıldı. Bornova viyadüğü ve Kemalpaşa Bağlantı Yolu’nun bölgesindeki Pınarbaşı, Doğanlar ve Yunus Emre mahallesi mevkilerinde gayrimenkul fiyatlarında yüzde 25 -30 oranında artış gözlendi.

Nereler Değerli

-30 ilçeli İzmir emlak piyasasının en hareketli olduğu bölge Karşıyaka’da ayda ortalama bin civarında konut el değiştiriyor. Karşıyaka’yı Buca, Karabağlar, Torbalı, Çiğli, Konak, Bornova, Bayraklı takip ediyor.

 

-Arsa-arazi yatırımlarında Çeşme, Urla, Güzelbahçe Karaburun, Kemalpaşa, Torbalı, Menemen ve Seferihisar öne çıkıyor.

 

-İzmir Körfez geçişi projesine dahil olan semtler değer kazanırken, en çok göç alan Menemen ilçesinde fiyatlar hızla artıyor.

 

-Karaburun ve Mordoğan bölgesi yeni yol çalışmalarıyla birlikte İzmir’in en çok konuşulan bölgeleri arasındaki yerini aldı. Arazi fiyatlarının yaklaşık yüzde 50 artış gösterdiği bölgede yeni turizm yatırımları da planlanıyor.

 

TÜİK Konut İzmir İstanbul
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
3101 02 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011