Yerli Otomobil Gemlik’te Üretilecek

Yerli Otomobil Gemlik’te Üretilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Otomobilimizin üretileceği fabrika Bursa olacak. Bursa Gemlik’te TSK’ya ait olan büyükçe bir yerimiz var. Yaklaşık 4 milyon metrekarelik bu alanın şu anda takribi 1 milyon metrekaresini buraya tahsis edeceğiz. İnşallah fabrikamızın orada yapımına başlayacağız” dedi. Bu açıklamaların ardından gözler, zeytini ile meşhur Bursa’nın ilçesi Gemlik’e çevrildi.

Bursa’da halihazırda üretim yapan 2 otomobil fabrikası bulunuyor. Dolayısıyla yüzlerce oto yan sanayi yıllardır üretim yapıyor. Yetişmiş iş gücü de bulunan Bursa’da otomobil test merkezi de kurulacak. Tüm bunlar göz önüne alınırken Gemlik Limanı da ve askeri arazinin varlığı fabrika tercihinin bu ilçe olarak belirlenmesinde büyük etken oldu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yerli ve milli otomobilin üretileceği Gemlik’te basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bursa’nın, alınan kararla birlikte yerli ve milli elektrikli otomobilde üretim üssü olacağını belirten Başkan Aktaş, “Bu akımın dalga dalga tüm Türkiye’ye, dünyaya yayılacağını düşünüyorum. Bursa, sanayisi güçlü bir şehir fakat bundan sonra yüksek teknolojiyi bünyemizde barındırmamız lazım. Bu vesile ile dünya şehri olabiliriz” dedi.

Başkan Aktaş, tarihi üretim için konum olarak Bursa’nın belirlenmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank ve emeği geçenlere teşekkür etti. Alınan karar nedeniyle duygulandıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Göreve geldiğimizden beri iddia ettiğimiz bir şey vardı. Bursa, sanayi şehri fakat yüksek teknolojiyi bünyemizde barındırmamız lazım. Bu vesile ile turizmimizi geliştirebiliriz. Bu manada yapılan farklı yatırımlar, çalışmalar var biliyorsunuz. Hamdolsun, bunlardan bir tanesinin meyvesini bugün aldık” diye konuştu.

Bursa için ciddi kazanım

Yerli ve milli, elektrikli otomobilin Bursa’dan çıkacak olmasının Türkiye’nin kazanımı olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Bundan yıllar önce ‘Devrim’ adıyla çalışılan otomobilin o gün farklı nedenlerle engellendiğini, yine Türkiye’nin geçmiş dönemlerde kendi uçağını yaptığını fakat o projenin de çeşitli nedenlerle uygulanamadığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Bugün artık teknoloji üreten bir Türkiye var. Yerli ve milli otomobilin fabrikası da bunun ispatıdır. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte yaptığımız Gökmen Uzay Havacılık Merkezi’nin de, yüksek teknoloji bölgesi Teknosab’ın da kısa sürede başlayacak olması, bizim için avantaj. Bu tür yatırımların Bursa adına çok ciddi kazanımları olacaktır” ifadelerini kullandı.

Başkan Aktaş, basın mensuplarının ‘yerli ve milli otomobil yatırımının istihdama katkısı yönündeki’ sorusunu da cevapladı. Kurulacak fabrikanın 5 bini direkt, 15 bini de dolaylı olarak 20 bin kişiye ekmek sağlayacağını söyleyen Başkan Aktaş, “Şimdiden bununla alakalı siparişler, organizasyonlar başlayacak. Lansman toplantısında otomotiv mühendisi profesörler vardı. O kadar olumlu şeyler dinledik ki, hocalarımız da ‘Beklentimizin çok üzerinde’ ifadelerini kullandı. Çok ciddi bir beyin gücü, ekip var. Gerçekten ‘Emeğimizin karşılığını aldık’ diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Gemlik’te Heyecan Var

AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık ise, “Aracımızın tanıtımı yapıldı, müjde Gemlik’e geldi. Bunun çalışmalarını yapıyorduk. Gemlik’te büyük bir heyecan var. Yakın zamanda inşaat başlayacak. İnşallah 2022’de ilk aracımızı banttan çıkartacağız. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Gemlik sanayi ve limancılık şehri. Bunlar olumlu yönde etkilenecek. Yerli ve milli otomobilin burada yapılmasından dolayı avantajlar olacak. Taşımacılık yönünde ciddi rahatlamalar olacak. Gemlik, bir marka ilçe. Zeytinin ardından yerli otomobilin de başkenti Gemlik oldu” şeklinde konuştu.

"Gemlik’i 100 Bin Nüfusa Hazırlayacağız"

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan da Türkiye'nin otomobilinin üretimine ev sahipliği yapacakları için heyecanlı olduklarını aktararak, "Odalardan bu konuda görüşler aldık, İl Koordinasyon Kurulundan desteklerini istedik. Önümüzdeki süreçte istişareler yapacak ve Türkiye'nin hedefleri adına ilçemizi hazırlayacağız, en az 100 bin nüfusa hazır hale getirmek için çalışacağız.'' ifadesini kullandı.

 

 

Bursa Yerli oto üretim Gemlik
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405