Yeşil Bina Sertifikalı İlk Spor Kompleksi

Yeşil Bina Sertifikalı İlk Spor Kompleksi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden inşa ettiği Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde çalışmalar son aşamaya geldi ve üye kayıtları alınmaya başlandı. Türkiye’de Uluslararası Sürdürülebilir Yeşil Bina Sertifikası (Gold Leed) alan ilk spor kompleksi olan tesis, güneş panelleri ile elektriğini üretiyor, yeşil bina özellikleriyle su ve enerji tasarrufu sağlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından son teknoloji ile Yeşil Bina olarak yeniden inşa edilen Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde çalışmalar son aşamaya geldi. Çevreci yüksek teknoloji ile donatılan ve modern bir görünüme kavuşan Cemal Kamacı Spor Kompleksi, aylık 60 bin kişiye hizmet verecek.

Sportif alanların artırıldığı ve kullanıcı kapasitesinin genişletildiği tesis, çevreye duyarlı ve yeşil bina uygulamaları ile yapıldı. İnşaatında bamboo, keten, pamuk gibi çabuk yenilenebilir ve yerel ürünlerden oluşan; FSC- Orman Görevlileri Kurulu (Forest Stewardship Council) Belgeli ahşap ve geri dönüşüm içerikli çevreci malzemelerin kullanımı tercih edildi. Küresel ısınmaya etkinin azaltılması amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye alınması sağlandı. 

Güneş Panelleri İle Elektriğini Kendisi Üretiyor

Çatısının üzerine güneş panellerinin yerleştirildiği tesis, bu yöntemle günlük elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu kendisi üretiyor. Tesis, çevreci ve yeşil bina özellikleri kapsamında yüzde 45 su tasarrufu, yüzde 28 enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanarak inşa edildi. Cemal Kamacı Spor Kompleksi, tüm bu çevreci proje tasarımı ve inşaatıyla Gold LEED Sertifikası (Uluslararası Sürdürülebilir Yeşil Bina Sertifikası) aldı ve Türkiye'de bu sertifikaya sahip olan ilk spor kompleksi özelliğine kavuştu.

Kompleks, olimpik ve yarı olimpik olmak üzere 2 yüzme havuzu, açık futbol sahası, 2 açık tenis kortu, bay ve bayan fitness salonları; judo, karate, tekvando, jimnastik, step, aerobik, spinning ve pilates sporlarının yapılacağı 2 stüdyo salonun yanı sıra 536 araç kapasiteli kapalı otopark alanıyla İstanbullulara hizmet verecek. 

Çevre düzenlemesi çalışmalarının yapıldığı Cemal Kamacı Spor Kompleksi, bölge halkından ve çevre ilçelerden kayıt almaya başladı. Kayıt olmak isteyen vatandaşların tesise giderek başvuru yapmaları gerekiyor. Cemal Kamacı Spor Kompleksi tam kapasite hizmet verdiğinde seans bazında aylık 60.000 kişiye spor yapma imkanı sunacak.

Yeşil Bina Cemal Kamacı Spor Kompleksi İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910