Yıldırım’da Pazar Yeri Dönüşüm Projesi

Yıldırım’da Pazar Yeri Dönüşüm Projesi
Kentsel dönüşüm projelerini vatandaşların ihtiyaç ve beklentileri üzerine şekillendirdiğini kaydeden Yıldırım Belediyesi, ilçe sakinlerinin talepleri üzerine modern ve hijyenik pazar yerlerini projesine başlıyor.


Talep üzerine hazırlana modern ve hijyenik pazar yerlerini projesi, Mimarsinan-Güllük, Piremir ve Millet mahallelerine inşa edilecek. Özgün mimariye sahip, çok amaçlı salonu bulunan ve otopark ihtiyacını karşılayacak modern kapalı pazar yerleri projesiyle, Yıldırım’daki alışveriş kalitesinin standartların üzerine çıkması planlıyor.

Mimarsinan-Güllük Kapalı Pazar Yeri

3 bin 950 metrekare alanda inşa edilecek Mimarsinan-Güllük Kapalı Pazar Yeri’nde 188 pazar tezgahı ve 34 araçlık otopark alanı yer alacak. Pazar alanı olarak hizmet verecek modern tesis, haftanın belirli günleri ise otopark olarak kullanılarak bölgenin park sıkıntısını da ortadan kaldıracak. Mahalle sakinlerine hizmet verecek modern tesiste ayrıca çay ocağı, zabıta güvenlik noktası ve teknik birimler bulunacak.

Piremir Mahallesi Kapalı Pazar Yeri

10 bin 516 metrekare gibi büyük bir alanda yapılacak Piremir Mahallesi Kapalı Pazar Yeri’nde 339 pazar tezgahı ve 150 araçlık otopark alanı bulunacak. Pazar alanı olarak hizmet vermenin yanında haftanın belirli günleri ise otopark olarak kullanılacak modern pazar yeri, bölgede otopark problemleri yaşanmasının önüne geçecek. Modern yapısıyla vatandaşlara güvenli ve sağlıklı alışveriş imkanı tanıyacak tesiste ayrıca zabıta güvenlik noktası, teknik birimler, idari birimler, mescit, abdesthane ve kafeterya yer alacak.

Millet Mahallesi Kapalı Pazar Yeri

9 bin 243 metrekare alanda yapılması planlanan Millet Mahallesi Kapalı Pazar Yeri’nde 284 pazar tezgahı bulunurken 70 araçlık otopark alanı da projede planlanıyor. Mahalle sakinlerinin hijyen içerisinde ve güvenle alışveriş yapabileceği tesiste satış birimleri, teknik birimler, idari birimler, mescit, abdesthane ve kafeterya ile hizmet verecek.

İhtiyaca Uygun Tasarımlar

Plansız yapılaşmanın yerini, modern ve güvenli konutların alacağı kentsel dönüşümde sosyal donatı tesislerinin de önemli bir paya sahip olduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Pazar alanları, en az yeşil alanlar ve parklar, ticari alanlar ve spor alanları kadar şehrin bütünlüğünü sağlayan önemli mekanlardandır. Mahallelerimizin yapısına ve ihtiyacına göre planladığımız otoparktan yaşam alanına, sosyal ve kültürel tesislerden spor alanlarına, tarihi mirastan kültür sanata ve eğitime kadar, hayatın her alanındaki yatırımlarımız hızla devam ediyor. Yıldırım'ı ideal ve yaşanabilir bir şehir yapmanın temeli insanlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermekle mümkün” dedi.

Otopark Sorunu Ortadan Kalkacak

Çok amaçlı pazar yerlerinin büyük şehirlerin önemli bir eksiği olan otopark ihtiyacını da ortadan kaldırarak bu sorunun çözümüne de katkı sunacağını işaret eden Başkan Edebali, “Kentsel dönüşüm sayesinde çehresi değişecek şehrimiz, sadece konutlarıyla değil sosyal yaşam alanlarıyla da vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunu sağlayacak. Semt pazarlarımızı mahallelerimizin merkezi konumlarında yer almasını istiyoruz. Kapalı pazar yerleri özgün mimarisinin yanında otopark ve çok amaçlı salon gibi özelliklere de sahip olarak dört dörtlük birer tesis olacak. Daha geniş alanlarda rahat alışveriş imkanını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

 

Kapalı Pazar Yeri Kentsel Dönüşüm Yıldırım Modern Bursa
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506