Gayrimenkul değerleme; her türlü resmi ve özel kuruluş ya da gerçek ya da tüzel kişiliğe ait her türlü gayrimenkulun değerlenmesi işlemini ifade eder.">

Gayrimenkul Değerleme

 

 

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

Gayrimenkul değerleme yürürlükte olan mevzuat ve kanunlar çerçevesinde her türlü resmi ve özel kuruluş ya da gerçek ya da tüzel kişiliğe ait her türlü gayrimenkulün, gayrimenkule ait hak ve faydaların uluslararası yöntemler kullanılarak belirli bir tarihteki değerinin bağımsız ve tarafsız olarak takdir edilmesi işlemidir.

Gayrimenkul Değerleme Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Gayrimenkul değerleme çalışması yapılırken gayrimenkulün belli bir tarihteki imar durumu, konumu, zemin ve inşaat yapısı, elde edilen gelir, ulaşım imkanı, fiziksel özellikleri, mevcut pazar koşulları, potansiyel gelir, yasal izinleri vb bütün avantaj ve dezavantajları dikkate alınır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kime Denir?

Gayrimenkul değerleme kuruluşu tarafından değerleme kadrosunda gayrimenkul değerlemesi yapmak üzere tam zamanlı olarak istihdam edilen veya sözleşme imzalamak suretiyle kuruluşa dışarıdan değerleme hizmeti sağlayan, asgari 4 yıllık üniversite mezunu, gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıllık tecrübesi bulunan ve Kurulca verilen Gayrimenkul Değerleme Lisansına sahip olan gerçek kişileri ifade eder.

 

Gayrimenkul Değerleme Şirketi Nedir?

Gayrimenkul değerleme şirketi, sermaye piyasasında gayrimenkul değerleme hizmeti vermek üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilen, anonim şirkettir. Gayrimenkul değerleme kuruluşları; gayrimenkul değerleme faaliyetinin yanı sıra, gayrimenkullerle ilgili pazar araştırması, verimlilik/fizibilite çalışması, gayrimenkul ve buna bağlı hakların hukuki durumunun analizi, boş arazi ve geliştirilmiş proje değeri analizi, en verimli ve en iyi kullanım değeri analizi gibi alanlarda danışmanlık hizmeti verebilirler.

Gayrimenkul Değerleme Şirketi Nasıl Çalışır?

Gayrimenkul değerleme, uzmanlık gerektiren, standartların belirli olduğu çok disiplinli bir süreçtir. Bu süreç gayrimenkul için gerekli bilgilerin sağlanması ile başlar. Müşteri talebi sonrası ilgili talep uzmana yönlendirilir, uzman gayrimenkulle ilgili bütün yasal araştırmayı yapar ve taşınmazı yerinde inceler ve taşınmaz ile ilgili fiziki ve çevresel veriler toplanır. Sonrasında ise uluslararası değerleme standartlarına bağlı kalınarak adil ve etik şekilde rapor tanzim edilir. Tanzim edilen rapor kontrol aşamalarından geçerek ilgilisine teslim edilir.

Gayrimenkul Değerleme Raporu Nedir?

Belirli bir gayrimenkulün veya gayrimenkule bağlı hakkın, herhangi bir zaman dilimi içindeki değerinin, bilimsel metotlar kullanılarak değerinin takdir edildiği ve değeri oluşturan/etkileyen tüm faktörlerin değerleme uzmanları tarafından analizini içeren rapora gayrimenkul değerleme raporu denir.

Gayrimenkul Değerleme Ne Kadar Zaman Alır?

Gayrimenkulün türüne ve çevresel etkenlere göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte 2 ile 15 iş günü aralığında sürmektedir.

Değerleme Uzmanları Tarafından İncelenen Gayrimenkullerin Türleri Nelerdir?

Gayrimenkul değerleme uzmanları her türlü gayrimenkulün değerlemesini yapabilmektedir. Bunlara örnek olarak; apartman dairesi, villa, rezidans gibi konut amaçlı kullanılan taşınmazlar, arsa, tarla gibi halihazırda boş durumda olan taşınmazlar, mesken olmayan ancak ticari kazanç elde etmeye yarayan ofis binaları, ofisler, otel binaları, alışveriş merkezleri mağaza vb. taşınmazlar, Fabrikalar, üretim tesisleri, enerji tesisleri, imalathaneler ile okullar, hastaneler gibi özel statülü taşınmazlar verilebilir.

Neden Harmoni Gayrimenkul Değerleme?

Kurulduğu 2007 yılından bugüne yaklaşık 250.000 gayrimenkul değerleme raporu hazırlamış olan Harmoni Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Türkiye’nin en büyük özel ve kamu bankaları yanı sıra sektöre yön veren özel ve kamu kuruluşlarına danışmanlık ve değerleme hizmeti vermiştir. Harmoni Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık konusunda uzman, genç ve dinamik ekibi, objektif çalışma politikası, sürekli kendini geliştiren aktif yapısı ile en kaliteli hizmeti vermek için çalışmaktadır. Harmoni, sloganı olan Bilgi ve Tecrübenin Harmonisi’nden de anlaşılacağı üzere bilimsellikten kopmadan sektörün gerçek verileri hareket etmekte ve etik değerlerin her zaman en ön planda tutmaktadır.


 

Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405