3D Yazıcılar İnşaat Sektöründe Yeni Bir Dönemin Habercisi Mi?

ABD’de Alquist 3D isimli bir firma 3D baskı ile konut projeleri üreterek konut fiyatlarını düşürmeyi hedefliyor. Alquist 3D, şimdiden 28 saatte bir ev yapmayı başardı.

Alquist 3D isimli bir firma kendi geliştirdiği 3D baskı teknolojisi ile ABD’de yaşanan konut krizini çözmek istiyor. Şirketin geliştirdiği yazıcı ile 3 katlı konut inşa edilebiliyor. ABD’de ev almanın giderek zorlaştığını fark eden firma ilk olarak Virginia eyaletinde 200 konut üretecek. Firma ilk konutunu geçtiğimiz günlerde 28 saatte üreterek bir rekora da imza attı.

Bir firma yetkilisi, şu anda ABD’de kiralık ev bulmanın giderek zorlaştığını belirtti. Ayrıca kiracılıktan ev sahipliğine geçişin ise neredeyse imkansızlaştığını söyledi. Bu nedenle konut inşasının daha ucuzlaştırılması ve hızlandırılması gerektiğini savundu. Son olarak firma yetkilisi şirketin vizyonunu “Amerikan toplumunun zenginliği, sağlığı ve istikrarı üzerinde olumsuz etkileri olan konut eksikliğini gidermek ve daha fazla çekirdek ailelere giriş seviyesi konut inşa etmek” şeklinde açıkladı.

3D baskı yöntemiyle inşa edilen evlerin süreci klasik 3D yazıcılardan farklı değil. İlk olarak, bir bilgisayar programında konutun bir modeli oluşturuluyor. Daha sonra 3D yazıcı sıvılaştırılmış yapı malzemesi modeli ile modeli basmaya başlıyor. Yazıcı katmanın üstüne katman ekleyerek modeli oluşturuyor. Bazen inşaat tamamlanana kadar malzemenin kuruması için beklenebiliyor. Ancak buna rağmen saatler içinde konut üretmek mümkün oluyor. Hem daha az zaman hem de daha küçük bir ekip ile devasa konutlar inşa edilebiliyor. Tabii ki devasa konut inşa etmek için baskı yapan yazıcının da devasa olması gerekiyor. Bu durum baskı teknolojisinin yaygınlaşmamasının önünde büyük bir engel olarak duruyor.

3D baskı ile konut üretiminin yakın bir gelecekte daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor. Firmanın Virginia Projesi olarak adlandırdığı 200 konutluk proje bu alandaki ilk başarılı örnekler arasında yer alıyor. Projenin tamamlanması ile konutların muadillerine göre katbekat düşük bir ücretle satılacağı tahmin ediliyor.(Haber7)