ABD Konut Piyasası’nda Düşük Arz ve Artan Faiz Sorunu

ABD’deki konut piyasasında, düşük arz miktarı ve giderek artan ipotek faiz oranları gibi zorluklarla başa çıkmak için mücadele ediyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Kovid-19 salgını sonrası enflasyonla mücadele etmek amacıyla benimsediği sıkı para politikası, gevşek konut piyasası ciddi bir şekilde değişiyor.

Fed’in Mart 2022’den bu yana gerçekleştirdiği “agresif” faiz artışları, 30 yıl vadeli ipotek için ortalama faiz oranlarını son 23 yılda en yüksek hızda taşıdı. Mortgage Bankalar Birliği (MBA) sistemlerine göre, ağustos kapanış haftalarında 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 7,31 ile Aralık 2000’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Bu yüksek faiz oranları, konut alıcılarının uzak konumlarına neden oluyor ve hem yeni ev satın alma hem de mevcut kredi borçlarını yeniden finanse etme başvurularının düşmesine yol açıyor.

Konut fiyatlarının artışını sürdürüyor. Kovid-19 salgını sonrasında artan konut fiyatları, düşük arz nedeniyle faiz artışlarının yarattığı olumsuz etkiler dengeleyemiyor. Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) buna göre, ikinci el konutların ortalama fiyatı temmuzda yüzde 1,9 artarak 406 bin 700’e yükseldi. Ancak ABD Ticaret Bakanlığı’nın performansına göre, temmuzda piyasaya sürülen yeni konutların medyan satış fiyatı yüzde 9 azalarak 436 bin 700 oranında geriledi.

Yatırımcılar da bu zorlu piyasa koşullarından etkileniyor. Redfin’in standartlarına göre, ABD’deki gayrimenkul yatırımcılarının konut alımları, bu yıl ikinci çeyrekte yüzde 45’lik bir düşüş kaydederek 2008’den bu yana en büyük gerilemeyi yaşadı. Bu durum, hem ev sahibi olmak isteyen Amerikalılar hem de yatırımcıları uzaklaştırıyor.

Yeni konut inşaatlarının arz açığını kapatması bekleniyor, ancak analistler, bu nedenle bile konut fiyatlarının önemli ölçüde düşmeyeceğini öngörüyorlar. Zillow’un analizine göre konut fiyatlarının 2024’e kadar yüzde 6,5 daha artabileceği tahmin ediliyor.

ABD’deki konut piyasasında, düşük arz ve yüksek faiz oranları nedeniyle ciddi sıkıntılarla karşılaşılıyor. Analistler, konut almak isteyenlerin faiz oranlarının düşüşünü beklediğini belirtiyorlar.