ABD’de Konut Fiyatlarında Dikkat Çeken Gerileme

ABD’de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, geçen yıl kasım ayında bir önceki aya göre 0,2 düştü. S&P CoreLogic Case-Shiller, Kasım 2023’e ait ulusal konut fiyat endeksi verilerini yayımladı. Ulusal konut fiyat endeksi, geçen yıl kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,1’lik artış kaydetti. Bu, ekimdeki yıllık yüzde 4,7’lik artıştan bir yükseliş gösterdi. Ancak, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen yüzde 5,1’lik artış, endeksin son bir yılın en büyük artışını kaydettiği ekim ayındaki performansını geride bıraktı.

20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks de kasımda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,4 yükseldi. Piyasa beklentileri, endeksin bu dönemde yüzde 5,8 artması yönündeydi. Endeksteki 20 kent arasında konut fiyatlarının yıllık bazda en fazla yükseldiği kent Detroit oldu. Detroit’te konut fiyatları yıllık bazda yüzde 8,2 artış göstererek öne çıktı. Ancak, bazı kentlerde konut fiyatlarında düşüş yaşandı; örneğin, Portland’da yıllık yüzde 0,7’lik bir düşüş kaydedildi.

Kasımda aylık bazda ulusal konut fiyat endeksi ve 20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 0,2’lik bir azalış kaydetti. Bu değişim, Ocak 2023’ten bu yana ilk aylık azalışı temsil ediyor. S&P DJI Emtia, Reel ve Dijital Varlıklar Başkanı Brian Luke, ABD’de konut fiyatlarının kasımda tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşüşe geçtiğini belirtti. Dokuz aylık yükseliş serisinin sona erdiğini ve endeksin yaz aylarındaki seviyelere geri döndüğünü ifade etti. Ayrıca, Seattle ve San Francisco’nun yüzde 1,4 ve yüzde 1,3’lük aylık düşüşlerle öne çıktığını vurguladı.