ABD’de Mortgage Faizleri Son 23 Yılın Yeni Zirvesinde

ABD’de konut kredileri için kaydedilen faiz oranları, 30 yıl vadeli ipotek için son 23 yılda en yüksek sonuçlar çıktı. Geçen haftanın ortalama faiz oranı yüzde 7,67’ye yükselerek, 2000 yılından bu yana en yüksek sonuca ulaştı. Bu durum, Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verileriyle doğrulandı.

MBA’nin bilgi birikimine göre, 6 Ekim ile sona eren haftada ipotek başvurularında yüzde 0,6 artış yaşandı. Bu dönem konut satın alma başvurularında yüzde 1, yeniden finansman başvurularında ise yüzde 0,3’lük bir artış gözlendi. 30 yıl vadeli ipotek için ortalama faiz oranı yüzde 7,53’ten yüzde 7,67’ye yükselerek beşinci haftaya girerken, 15 yıl vadeli ipotek için faiz oranı yüzde 6,86’dan yüzde 6,97’ye çıktı.

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, 30 yıllık vadeli ipotek için ortalama faiz oranlarının 2000 yıldan bu yana en yüksek seviyeye çıktığını belirtti. Bir önceki sezona göre 40 baz puanlık artışın yaşandığı ifade edildi. Ancak Kan, ipotek başvurularının hala durgun seyrettiğine ve son yılların en düşük seviyelerine yakın olduğuna dikkat çekti. Satın alma başvurularının geçen yıla göre neredeyse yüzde 20 azaldığını belirten Kan, yeniden bilgi başvurularının da sınırlandırılması ve ortalama kredi büyüklüğünün 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriine vurgu yaptı.