Adıyaman’da Yapılan Deprem Konutlarının Kuraları Yarın Çekilecek

Adıyaman’da, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve evleri yıkılan ya da ağır hasar gören afetzedeler için yapılan konutların kura çekimi ve anahtar teslimi yarın gerçekleştirilecek. Adıyaman genelinde 33 bin 112 bina “yıkık”, “acil yıkılacak”, “ağır hasarlı” ve “orta hasarlı” olarak tespit edilmiş durumda. Bu nedenle, evleri yıkılan veya ağır hasar gören afetzedelerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yer alan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile Emlak Konut tarafından kent genelinde toplamda 44 bin 352 konut inşa edilecek.

Adıyaman merkez ve ilçelerindeki afet konutları etaplar halinde yükselirken, bazı konutların yapımı tamamlandı. Yarın gerçekleştirilecek kura çekimi ve anahtar teslim törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor. Kent genelinde toplamda 2 bin 798 deprem konutu, hak sahiplerine teslim edilmek üzere kura çekimiyle belirlenecek.

İl ve ilçe merkezlerinde yapımı tamamlanan kalıcı konut sayıları ise şu şekilde: Adıyaman merkez 1110, Besni 125, Gerger 210, Kahta 535, Tut 178. Ayrıca, Adıyaman’ın ilçelerine göre teslim edilecek köy tipi afet evlerinin sayıları şu şekildedir: Adıyaman kırsalı 353, Gölbaşı 19, Gerger 61, Kahta 165, Samsat 42. İhalesi yapılan diğer konutların yapımı ise devam etmektedir.