Arsa – Arazi Değerleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Arsa – Arazi Değerleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Arsa – Arazi Değerlemesi, basitçe, tam olarak mevcut piyasa değerini belirlemek için araziyi analiz etme prosedürüdür. Öte yandan arazi değerlemesi, bir arazi parselinin adil fiyatını veya değerini tahmin etme ve belirleme tekniğidir.

Arazinin konumu veya başka bir nedenle özel avantajları varsa, bunlar arsa değerlemesinde dikkate alınan başlıca hususlardır. Bir arsaya değer verirken, arsanın konumu ve büyüklüğü, yaşı, imar durumu, kamu hizmetleri erişimi ve daha fazlası dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Arazi değerlemesi sürecinde, arazinin değeri, civardaki karşılaştırılabilir arazilerin son satış fiyatları analiz edilerek, fiyatlar büyüklük, şekil, konum ve diğer özelliklerdeki herhangi bir farkı hesaba katacak şekilde ayarlanarak tahmin edilir. Ancak bu yöntem, aktif bir piyasanın olduğu ve işlem fiyatlarının kolayca bulunabildiği durumlarda kullanışlıdır. Profesyonel değerleme uzmanları, yıllar boyunca ortalama fiyatları kontrol etmeli ve fiyatlarda herhangi bir dalgalanma olup olmadığını da kontrol etmelidir.

Bir diğer değerleme yönteminde ise; civardaki gelişmiş bir mülkten karşılaştırılabilir arazinin birim fiyatları, satış fiyatından yerleşim alanının tahmini değeri düşülerek çıkarılmaktadır. Daha sonra değer, boyut, şekil, konum ve diğer özelliklerdeki herhangi bir farklılık için fiyatta revizeler gerçekleştirilebilir.

değerleme sıkça sorulan sorular - real estate valuation frequently asked questions

Bu konudaki talepleriniz için: Arsa – Arazi Değerleme