Bakan Kurum İstanbul’da 1,5 milyon konutluk kentsel dönüşüm için tarih verdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Habertürk canlı yayınında Kübra Par ve Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı ve İstanbul’daki kentsel dönüşüm için tarih verdi. Bakan Kurum, İstanbul’da 1,5 milyon riskli konutun yıkılıp yeniden yapılacağını ve bunun için tarih verdiğini belirterek, 500 bin konutun olduğu yerde, kalan 500 bin konutun ise uydu kentler kurularak yapılacağını söyledi. İlk temellerin 22 Nisan’da atılacağını açıkladı.

Bakan Kurum, 2013 yılında Sayın Cumhurbaşkanı’nın “bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız” sloganıyla İstanbul Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığını hatırlattı. Bakan Murat Kurum, 1 milyon 200 bin konutla dönüşümü sağladıklarını belirterek. İstanbul’un 39 ilçesinde, 93 bin konutun dönüşümünün devam ettiğini söyledi.

Daha da bu iradeyi güçlendirerek ortaya koymak zorunda olduklarını belirten Kurum. “1,5 milyon acil, öncelikli dönüşmesi gereken konut var. Yüzde 20’si çok acil. Bu konutlarla ilgili bizim kentsel dönüşüme koyduğumuz iradeyi çok daha güçlü koymak zorundayız. Ülkemizin milli güvenlik, istikbal, istiklal meselesidir İstanbul. Milli gelirimizin neredeyse yüzde 50’sini, dış ticaretimizin yüzde 58’ini İstanbul’dan alıyoruz. İlave bir nüfus getirmemeliyiz. Hizmet ve finansın, kültür ve sanatın şehri hale getirmek zorundayız.” diye konuştu.

Bakan Kurum, 1,5 milyon riskli konutun 500 bininin olduğu yerde yapılacağını ve kalan 500 bin konutun uydu kentler kurularak yapılacağını belirtti. Ayrıca, uydu kentlerin temelinin inşaatı için 10 bin konutun temel atma töreninin 22 Nisan’da Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yapılacağını açıkladı.

Bakan Kurum ayrıca, Anadolu ve Avrupa yakasında planladıklarını ve rezerv alanlar olarak askeri alanları kullanacaklarını söyledi. Kurum, Esenler’in kuzeyinde Başakşehir sınırları içinde, Sultangazi ile Başakşehir arasında askeri alanın olduğunu ve MSB ile protokol yaptıklarını belirterek, “O alanda rezerv konutların temelinin atılacağını açıkladı. Anadolu yakasında ise Tuzla, Pendik ve Maltepe’de alanlarımız var. Hepsi askeri alanlar değil. O alanlarda projelerimizi yapıp, rezerv konutları inşa ettikten sonra vatandaşlarımızı etap etap taşıyacağız. Rızaya dayalı yapacağız. ‘Sizin riskli konutunuzu verin bize’ diyeceğiz.” dedi.