Bakan Özhaseki, Kentsel Dönüşüm için İstanbul’ da Özel Birim Kurulacağını Açıkladı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’un giderek artan deprem tehdidine dikkat çekerek, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması için özel bir birimin kurulacağını duyurdu. Bakan Özhaseki, TRT Haber’e yaptığı açıklamada, İstanbul’da konut yenileme projelerine ilişkin bilgiler verdi.

Bakan Özhaseki’nin konuşmasında öne çıkan noktalar şunlar:

“Depremzedelere Yerinde Dönüşüm projesi kapsamında, Yapım ve Dönüşüm Ofisleri açıyoruz ve bakanlığımızın denetiminde vatandaşlarımıza kendi evlerini yerinde dönüştürebilmeleri için destek sağlıyoruz. Bu kapsamda 500 bin lira hibe ve 500 bin lira faizsiz kredi imkanı sunuyoruz. İş yerleri için ise 250 bin lira hibe desteği verilecektir.

Eğer binaların zemininde bir sorun yoksa, ‘Evini yerinde dönüştür’ yaklaşımını benimsiyoruz. Her bir daire için 500 bin lira hibe ve 500 bin lira kredi imkanı sunuyoruz. Bu destek sadece 100 metrekare brüt alana sahip evler için geçerlidir. 150 metrekareye kadar olan evler için 700 bin lira, 150 metrekareyi aşan evler için ise 800 bin lira kredi sağlıyoruz. Bu kredinin ödemesi, 2 sene ödemesiz dönemle birlikte, geri kalan kısmı ise 10 yılda geri ödenmektedir ve faizsizdir.”

Bakan Özhaseki’nin açıklamalarına göre, bu önlem ve desteklerle İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması ve depreme karşı daha güvenli konutlar oluşturulması amaçlanmaktadır.