Bakan Özhaseki: “Konut Fiyatları Düşecek”

Çevre, Şehircilik ve İklim Altyapısı Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin konut üretimlerinin önemli üretimin yakında gerçekleşeceği konusunda tarih verdi. AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye Yüzyılı Şehircilik Politikaları Çalıştayı’nda gençlerle buluşan Bakan Özhaseki, konut fiyatlarının düşürülmesi için atılacak adımları açıkladı.

Bakan Özhaseki, konut fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Deprem bölgesinde, İstanbul’da konut dağılımı. TOKİ (Toplu Konut İdaresi) tarafından sosyal konutlar sayılarına çeşitli sayılar verildi. Tüm bu projeleri bir yıl içinde hayata geçirdiğimizde, fiyatlar yavaş yavaş düşmeye başlayacak.” dedi.

Özhaseki, özellikle deprem bölgesinde yaklaşık 800 bin bağımsız bölüm inşa edeceklerini ve İstanbul’a birkaç sene içinde 500-600 bin yeni konut inşaatı yapmayı planladıklarını belirtti. Bu çalışmaların yanı sıra TOKİ’nin sosyal konutları için çeşitli sayıların verildiğini ve kura çekimlerinin gerçekleştirildiğini de dile getirdi. Özhaseki, “Tüm bu projeler bir yıl içinde hayata geçtiğinde fiyatlar yavaş yavaş düşmeye başlayacak. Birkaç yıl içinde ev sahibi olmayanlara fırsat doğacak, diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm konusuna da değinen Bakan Özhaseki, “Kentsel dönüşümü kaçınılmaz olarak belirterek, ülkeyi depreme hazır hale getirmek için hızlı tempoda gerçekleşmesi gerektiğini” ifade etti. Ayrıca deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Özhaseki, 200 bin kadar konutun inşaatının sürdüğünü ve bu konutlardan 50 bin yakınını yıl sonuna kadar teslim edeceklerini belirtti. Ayrıca, “Yerinde Dönüşüm” kampanyasına 237 bin kişinin başvuruda bulunduğu ve bu kişilere 750 bin hibe, 750 bin kredi verildiğini duyurdu.

Son olarak Özhaseki, çelikten köy konutlarının inşaat ihalelerinin sürdüğünü ve 15 gün içinde bu çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Bu evlerin deprem bölgesinde yer alan köylerin güvenli hale getirilmesine katkı sağlanacağını da ifade etti. Bakan Özhaseki, 100 bin civarında tek katlı köy evini de 6 ay içerisinde tamamlamak istediklerini belirtti.