Bakan Şimşek: Konut Arzı Artırılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kiralardaki fiyat artışlarını önlemek amacıyla konut arzının artırılacağını, yeni sosyal konut projelerinin geliştirileceğini ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını açıkladı. Şimşek, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, 2018’den 2023’e kadar olan dönemde “gerçek kira” endeksinin yüzde 297,42 oranında arttığını belirtti. Kasım 2018’de 475,07 olan endeks, Kasım 2023’te 1888,02 değerine ulaştı.

Bakan Şimşek, 2023’ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91’e, Kasım ayında yüzde 5,97’ye ve Aralık ayında yüzde 4,48’e gerilediğini ifade etti. Bu kapsamda, orta vadeli hedefler arasında enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarını kontrol etmek için konut arzının artırılması, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisi için yeni sosyal konut projelerinin hayata geçirilmesi, dar gelirli vatandaşların konuta erişiminde artış sağlanması yer alıyor.

Bakan Şimşek’in açıklamalarıyla birlikte, konut piyasasında önemli düzenlemelerin planlandığı ve bu çerçevede sosyal konut projelerinin destekleneceği vurgulanmış oldu.