Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Depremi İçin Yerinde Dönüşüm Projesi Başlatıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’un deprem riskine karşı alınacak önlemleri açıkladı. Bakan Özhaseki, İstanbul’daki olası bir deprem felaketine karşı hazırlıkların hızlı bir şekilde başlayacağını ve İstanbul’u depreme hazırlamanın bir mecburiyet olduğunu belirtti.

Özhaseki, İstanbul’da 5,8 milyon bağımsız birim bulunduğunu ve bunlardan 1,5 milyonunun riskli olarak değerlendirildiğini ifade etti. Özellikle 600 bin konutun çok daha riskli olduğunu ve potansiyel olarak yıkılabilecek yapılar arasında olduğunu vurguladı. Bakan, İstanbul’daki bu riskli yapıların bir an önce dönüştürülmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu belirtti ve bunun için çalışmaların başlayacağını açıkladı.

İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Özhaseki, İstanbul’un dünyadaki en riskli 10 büyükşehirden biri olduğunu unutulmaması gerektiğini vurguladı. Geçmişte yaşanan depremlerden ders alınması gerektiğini ve İstanbul’un depreme karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Yerinde Dönüşüm Projesi kapsamında İstanbul’da 39 ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini ve bu çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden Bakan Özhaseki, özel bir birim kurarak, İstanbul’un tamamında hızlı bir dönüşüm çalışmasının yapılacağını açıkladı.

Bakan Özhaseki, ayrıca deprem bölgesinin birinci önceliği olduğunu ve İstanbul’da yapılacak dönüşüm çalışmalarının yanı sıra diğer bölgelerde de deprem hazırlıklarının önemli olduğunu belirtti. Depremin yarattığı tahribatın büyüklüğüne vurgu yaparak, deprem sonrası geçici barınma alanlarında yaşayan vatandaşların konutlarına kavuşturulmasının önemine değindi.

Yerinde Dönüşüm Projesi’ne vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini açıklayan Bakan Özhaseki, başvuru sayısının hızla arttığını ve şu ana kadar 36 bin 825 başvuru yapıldığını belirtti. Projenin amacının şehirlerdeki ekonominin canlanması ve vatandaşların güvenli konutlara kavuşması olduğunu vurgulayan Bakan, projeye destek olacaklarını ve her türlü katkıyı sağlayacaklarını söyledi.

İstanbul’un deprem riskine karşı alınacak bu önemler, kentte yaşayan vatandaşların güvenliği ve şehrin geleceği için büyük önem taşıyor. Özhaseki’nin açıklamalarıyla birlikte İstanbul’da yerinde dönüşüm projesinin hayata geçirilmesi için çalışmaların hız kazanması bekleniyor.