Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Malatya’da Bakırcılar Çarşısında İncelemelerde Bulundu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Malatya’da Bakırcılar Çarşısı ve çevresindeki inşaat alanlarında incelemelerde bulundu. Bakanlık olarak deprem bölgesinde 1000’e yakın şantiyede, 110 bin personelle yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Bakan Özhaseki, “Bakanlığımız gece gündüz, yağmur çamur demeden işe devam ediyor. Büyük bir orduyla hak sahiplerinin bir an önce gerek evlerine, gerekse iş yerlerine kavuşması için yoğun bir gayretimiz var. Gelecek senenin ortasına kadar Malatya’mızdaki bütün hak sahiplerinin evlerini bitirmiş olacağız.” dedi.

Bakan Mehmet Özhaseki, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Malatya’ya geldi. Bakan Özhaseki, Malatya ziyareti kapsamında 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin ardından bölgede sürdürdükleri çalışmaları ve son durumu değerlendirmek amacıyla valilik, belediye ve AFAD yetkililerinin de olduğu koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. Bakan Özhaseki, toplantının ardından şehir merkezinde Bakırcılar Çarşısı esnafını ziyaret etti, çevresindeki Emlak Konut tarafından yapılan inşaatı gezdi. Bakan Mehmet Özhaseki, burada yaptığı açıklamada, depremin ardından Malatya’yı yeniden ayağa kaldırmak ve yaraları sarabilmek için Bakanlık olarak çalışmaları gece gündüz sürdürdüklerini söyledi.

“Malatya’mızda Yaklaşık 70 Bin Hak Sahibi Var”

Malatya’da yaklaşık 70 bin hak sahibi olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, “Bunun büyük bir bölümüne başladık. Önümüzdeki 3 ay içerisinde kalanlara da başlamış olacağız. Onları da en geç 1 sene içerisinde bitireceğiz. Allah izin verirse, gelecek senenin ortasına kadar Malatya’mızdaki bütün hak sahiplerinin evlerini teslim etmiş olacağız. Böylelikle vatandaşlarımızın hepsi sağlam ve güvenli evlerinde huzurla oturabilecekler. ” diye konuştu. Yaklaşık, 11 bin köy konutunun ihalesini de çok kısa süre içerisinde yapacaklarını vurgulayan Bakan Özhaseki, “Onlar için 6-8 ay gibi bir süre veriyoruz. Onlar da bir sene içerisinde bitmiş olur.” dedi.

“İş Yerlerinin De Bir Seneye Kalmadan Tamamını Bitirmiş Oluruz”

Malatya’da iş yerlerini de bir an önce bitirip teslim etmek için ilk işe başlanan yerlerden birisinin Bakırcılar Çarşısı ve çevresi olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, “Binlerce fore kazık çakılıyor. Zemini sağlam hale getirmeye çalışıyoruz. Çürük olarak gördüğümüz, balçık olarak gördüğümüz zeminlere yapmıyoruz. Zemine kadar yaklaşmış, hatta bazı yerlerde geçmiş olan 5 bin 270 kadar bağımsız birimi burada inşa ediyoruz. Bunun yüzde 90’ı iş yeri. O iş yerlerinin de bir seneye kalmadan tamamını bitirmiş oluruz. Hatta bir kısmını sene başından önce veririz.” şeklinde konuştu.

“Dükkanları Teslim Ettikten Sonra Ticaret Yeniden Başlayacak”

Bakan Mehmet Özhaseki, esnafa dükkanlarını teslim ettikten sonra ticaretin yeniden başlayacağını belirterek, “İnşallah burada da bir sene içerisinde esnaflarımız dükkanlarına gelip, iş yerlerini açıp, ‘Bismillah’ diyerek işbaşı yaptıklarında çarşının merkezi de ayağa kalkmış olur.” ifadelerini kullandı.

“6 Binden Fazla Konutu Dağıttık”

Depremin ilk anından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde çalışmaların devam ettiğini, devletin bütün birimlerinin büyük bir gayret gösterdiğini hatırlatan Bakan Özhaseki, şunları söyledi:

“Hummalı bir çalışma var. Bakanlık olarak sadece deprem bölgelerinde şu anda 1000’e yakın şantiyemiz, 110 bin çalışanımız var. Büyük bir orduyla hak sahiplerinin bir an önce gerek evlerine gerek konutlarına gerekse iş yerlerine kavuşması için bir gayretimiz var. İnşallah en kısa sürede tüm deprem bölgelerinde bunları bitirip hayatı normalleştirmiş oluruz. Bu şehirlerimizde hayatı normale döndürmek, buralarda yeniden cıvıl cıvıl çocukların koştuğunu, insanların alışveriş yaptığını, çarşının canlandığını görmek bizim de en büyük arzumuz. Bundan dolayı 356 gün, 24 saat, gece gündüz, yağmur çamur demeden çalışıyoruz. Herkesin içi ferah olsun. Burada 6 binden fazla konutu dağıttık ama kalan vatandaşlarımızın haklarını da en kısa süre içerisinde teslim edeceğiz. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.”

Çarşı ziyaretinin ardından Doğanşehir TOKİ Konutlarını yerinde inceleyen Bakan Mehmet Özhaseki, daha sonra Yolkoru Mahallesinde yeni yapılan köy evlerini inceledi.