Diyarbakır TOKİ Konutları Hazır Hale Geliyor

Diyarbakır’da, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te yaşanan depremlerin ardından Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilen deprem konutları, hızla inşa edilmeye devam ediyor. Şehirde meydana gelen depremlerde etkilenen vatandaşlar için başlatılan konut inşaatlarında önemli bir aşama kaydedildi.

Deprem konutları projesi kapsamında Diyarbakır genelinde inşa edilen 6 bin 40 konutun yapım çalışmaları devam ederken, bu konutlardan 242’si tamamlanmış durumda. Ayrıca, inşa sürecinin sonuna gelinen 581 konut, önümüzdeki ay içerisinde teslime hazır hale getirilecek.

6 Şubat 2023’teki depremler sonucunda Diyarbakır’da 1’i boş 7 bina yıkıldı, 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı. Şehirdeki 5 bin 442 binanın ağır hasar görmesi üzerine, TOKİ tarafından Bağlar ilçesine bağlı kırsal Oğlaklı Mahallesi’nde inşa edilen konutlar, depremden etkilenen ailelere yeni bir başlangıç imkanı sunuyor.

Depremzedeler için Kayapınar ilçesinde kurulan Geçici Konaklama Merkezi’ndeki konteynerlerde yaşayan 510 aileden hak sahibi olanlar, ay sonuna kadar tamamlanacak olan konutlara geçmeyi bekliyor. TOKİ tarafından sağlanan bu konutlar, depremden etkilenen ailelere güvenli ve sürdürülebilir bir yaşam alanı sunmayı hedefliyor.