Eylül Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu

Eylül ayının gelmesiyle birlikte, sahipleri ve malikler için merakla beklenen Eylül ayı kira artış oranı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayındaki enflasyon artışının 4 Eylül Pazartesi günü duyurusunu yaparak kira artışının yolunu açtı. Kira zammı, kontratların yenileneceği aydan bir önceki aya ait enflasyona göre hesaplanıyor ve bu yılın Ağustos ayı enflasyonu ile Eylül ayı kira artış oranı belirlendi.

Eylül Ayı Kira Artış Oranı Yüzde 56,28 Oldu

Ağustos ayı enflasyon oranları açıklandığında, kira zammı için biriktirilen iki aylık enflasyonun yüzde 56,28’i kaydedildi. Bu sonuçla, Eylül ayında kiralarını güncelleyecek olan mülkler ve sahipleri, kira sözleşmelerini bu oran düzeyinde yenileyecekler.

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırlaması Devam Ediyor

Bir diğer önemli soru ise “kira artış oranı yüzde 25 sınırlaması kaldırıldı mı?” oldu. Ancak bu sınırlama bu yıl da devam ediyor. Mevcut durumda, yeni bir karar alınmadığı takdirde yüzde 25’lik kira artış sınırlaması, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam ediyor.

Ağustos Ayı Kira Artışı Zammı: Yüzde 56,28

Önceki ay olan Temmuz ayında enflasyon yıllık yüzde 47,83 olarak gerçekleşti. TÜFE’deki (2003=100) değişim ise 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 9,49, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 31,14, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,83 ve iki aylık ortalamasına göre yüzde 47,83 yüzde 57,45 olarak gerçekleşti.