Gayrimenkul Değerleme

Gayrimenkul değerlemesi, bir mülkün adil piyasa değerini belirleme sürecidir.

Gayrimenkul değerleme süreci, lisanslı bir değerleme uzmanı tarafından denetlenir ve bir inceleme, analiz ve raporlamayı içerir. Değerleme raporu, mülkün değerine ilişkin bir tahmin içerir ve durumu, geçmişi ve olanakları hakkında bir açıklama sunar.

SPK lisanslı bir gayrimenkul değerleme uzmanı, bir sınavı geçen ve devlet lisanslama kurumu tarafından gayrimenkul değerleme hizmetleri sunmak üzere onaylanmış kişidir. Gayrimenkul değerleme uzmanları ayrıca, devlet lisans kurumları tarafından belirlenen belirli eğitim, deneyim ve sınav gerekliliklerini de karşılamış profesyonellerdir.

Bir mülkü değerlendirme sürecinin tamamı, bir borç veren, tapu şirketi veya sigorta şirketi tarafından oluşturulan bir değerleme emriyle başlar. Sipariş, hangi bilgilerin toplanması gerektiğine ve değerlendirmenin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin özel talimatlar içerir.

Ekspertiz tamamlandıktan sonra ekspertiz raporu hazırlanır. Bu süreç boyunca toplanan tüm bilgileri ve emsaller, piyasa eğilimleri ve mülkün değerini artırmak için yapılabilecek iyileştirmeler hakkında ayrıntıları içeren bulguların bir özetini içerir.

Gayrimenkul değerleme raporu, bir mülkün değeri hakkında fikir veren yazılı bir belgedir. Ayrıca, piyasa koşullarının bir tahminini ve mülkün değerini etkileyen diğer faktörleri de içerir. Rapor, iyileştirmelerin yangın veya başka bir felaketle yok edilmesi durumunda, iyileştirmelerin yeniden üretilmesinin veya değiştirilmesinin ne kadara mal olacağı konusunda rehberlik sağlar.

Gayrimenkul Değerleme talepleriniz için bize ulaşın.

Gayrimenkul Değerleme Raporu Talep Formu