Gayrimenkul Sektöründe İstihdam Rekoru Kırıldı

Türkiye’de gayrimenkul sektörü, son aylarda istihdam rekorunu kırarak dikkat çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun sistemlerine göre, ağustos bölgesindeki “gayrimenkul faaliyetleri” sektöründe tutulan sayılarda tüm zamanların en yüksek bilgilere ulaşıldı, yani 122.224 kişiye ulaştı. Ülke genelinde sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerindeki toplam çalışan sayıları ağustosta 15.289.258 kişi yükseldi.

Gayrimenkul sektöründeki istihdamdaki beş hızlı artış son ayda belirgin bir şekilde görülüyor. Özellikle bu yıl şubat ortasında Kahramanmaraş merkezli depremlerin bölgelerindeki bölümlerde kullanılmayan çalışan sayısı 115.050 ile en düşük seviyeye gerilemişti. Ancak depremin ardından sektör istihdamı dalgalı bir seyir izledi ve nisandan itibaren artış trendine girdi. Nisan ayında 115.548 olan istihdam sayısı, mayıs ayında 118.663’e, haziranda 119.540’a, temmuzda 121.724’e yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 122.224’e ulaştı.

Ülke genelindeki 11 depremin ardından sektördeki istihdamı 7.174 kişi arttı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan, bu istihdam artışında yabancı konutların de etkili olduğunu belirtti. Akdoğan’a göre, Türkiye’de yabancı ortak sermayeli görüşmeler ve çok sayıda kayıtlı hakları arasında gayrimenkul acenteleri beşinci sırada yer alıyor.

Gayrimenkul sektöründeki son emekli işinden ayrılıp birçok üniversite öğrencisi tarafından tercih edilen bir meslek haline geldiğine dikkat çeken Akdoğan, gençlerin arsa geliştirme, yatırım yatırımı, mülk yönetimi, proje pazarlama gibi farklı alanlarda çalıştığını ifade etti.

Akdoğan ayrıca, yakıt markalaşmasının artacağını ve emlak sahiplerinin bakış açılarının değişmeye devam edeceğini vurgulayarak, Türkiye’de yıllık 3 milyonu aşkın emlak satışı yapıldığını ve gayrimenkul piyasalarının her zaman kalıcı kalacağını ve devam edeceğine inandığını belirtti.

Ancak sektördeki kayıt dışılığın devamı ve haksız rekabetin önlenmesi için disiplin ve denetimin daha etkin bir şekilde çalışmasının gerektiği dile getirildi.