Gayrimenkul Yatırım Fonları Düzenlemesinde Son Aşamaya Gelindi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşümün finansmanı ve konut arzının artması konusunda önemli bir adım olan yeni düzenlemede son aşamaya geldiklerini açıkladı. Şimşek, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle, gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünün açılacağını belirtti.

Proje GYF’ler Geliyor
SPK tarafından hazırlanan Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına ilişkin düzenlemede sona yaklaşıldığını ifade eden Şimşek, bu düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının portföylerinin uygun hale getirilip tür değişikliğine gidileceğini belirtti. Şimşek, “Bu fonlar, artık kendilerinin veya başkalarının geliştirdiği projelere yatırım yapabilecek. Böylece konut arzı artacak, fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü piyasa baskısı azalacak ve konuta erişim her kesim için kolaylaşacak.” dedi.

Yeni Düzenleme ile Yatırım İmkanları Genişliyor
Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının yeni düzenlemeden önce projelere yatırım yapamadığına ve inşaat işlerini üstlenemediğine dikkat çekti. SPK’nin düzenlemesiyle bu kısıtların ortadan kalkacağını ve fonların proje geliştirme aşamasında aktif rol oynayabileceğini vurguladı. Şimşek, “Bu fonlar, ünvanlarında ‘proje’ ibaresine yer vererek ‘proje gayrimenkul yatırım fonu’ olarak anılacak. Bu da mevcut gayrimenkul yatırım fonlarından farklı bir içeriğe sahip olacak.” şeklinde konuştu.

Yatırımcı Güvencesi ve Çıkış Hakları
Bakan Şimşek, yeni düzenlemenin yatırımcıların proje kaynaklı risklerini azaltmak amacıyla teminat mekanizması getirdiğini, fonun hasılat paylaşımı sözleşmelerinden doğan haklarının güvence altına alınacağını belirtti. Ayrıca, fon faaliyetleriyle ilgili yatırım kararlarını etkileyebilecek değişikliklerde yatırımcılara fondan çıkış hakkı tanınacağını ifade etti. Şimşek, “Yatırımcılar proje bitiminde gayrimenkulün satışından ya da kirasından gelir elde edebilecekleri gibi ayni çıkış yaparak ev sahibi olma imkanına da sahip olabilecekler.” dedi.

Gayrimenkul Yatırım Fonlarının Büyüklüğü ve Potansiyeli
Şimşek, SPK tarafından ihraç belgesi onaylanan 184 gayrimenkul yatırım fonu bulunduğunu, halihazırda portföyü oluşan 149 fonun toplam büyüklüğünün 82,7 milyar lira civarında olduğunu açıkladı. Yeni düzenlemeyle fon sayısının artmasının beklendiğini ve bu fonların teminat temelli yapıları sayesinde güvenli yatırım ortamı sunacağını belirtti. Şimşek, “Yatırımcılar bu güven ortamında küçük birikimlerini değerlendirerek konut sahibi olabilecekler.” dedi.

Fiyatların Düşüş Eğilimine Katkı
Düzenleme ile toplumda tasarruf eğiliminde artış beklediklerine dikkat çeken Şimşek, bu yatırım fonlarının konut piyasasında arz hareketliliğini artıracağını ve fiyatların düşüş eğilimine katkı sağlayacağını söyledi. Şimşek, “Bu canlanma, konut piyasasının geneline yayılacak ve konut üreticilerinin finansman ihtiyaçları için değerli bir alternatif oluşturacak. Tasarruf sahipleri, küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilecek.” dedi.