Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kira Gelirleri Denetimi: 2 Milyon Konut Kontrol Edilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kira gelirini beyan etmeyenlerin üzerine yoğunlaşarak, bu kapsamda büyük bir denetim başlattı. Yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 2 milyon konut, kira geliri açısından incelenecek ve beyanname vermeyen mükelleflere karşı adımlar atılacak.

Bakanlık, kiralık konutların tespiti için detaylı bir çalışma yürütecek. Bu kapsamda, yaklaşık 2 milyon konut tek tek kontrol edilecek ve kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Denetim sürecinde kiracılardan gerekli bilgiler talep edilecek ve bu bilgiler elektronik ortamda kaydedilecek. Kontrollerin sonucunda beyannamelerinde uyumsuzluk tespit edilen veya hiç beyanname vermeyen mükelleflere karşı yasal işlemler başlatılacak.

Ayrıca, beyanname doldurma sürecini kolaylaştırmak amacıyla internet üzerinden başvurular alınabilecek. İkametgahın bulunduğu bölgedeki vergi daireleri aracılığıyla veya dijital vergi dairesi üzerinden yapılabilecek başvurularla beyannameler doldurulabilecek.

Dijital vergi dairesine ulaşmak için “https://dijital.gib.gov.tr/” adresinden başvurular yapılabilecek. Bu adımın, vergiye uyumu artırmak ve kayıtdışı ekonomi ile mücadele etmek adına önemli bir adım olduğu belirtiliyor.