İstanbul’un Yıllık Getirisi En Yüksek İlçesi Esenyurt Oldu

Endeksa tarafından yapılan son verilere göre, İstanbul’un yıllık getirisi en yüksek ilçesi Esenyurt olarak belirlendi. Araştırma, İstanbul ilçelerindeki ortalama satış fiyatları ve kira getirilerini değerlendirmede getiri oranlarını inceledi.

Ekim ayı boyunca İstanbul genelinde ortalama konut fiyatı 4 milyon 224 bin 143 TL olarak görülürken, ortalama kira bedeli ise 17 bin 111 TL olarak tespit edildi. İstanbul’da konutların yıllık getirisi ise ortalama yüzde 5,73 seviyesinde bulunuyor. Araştırma, yüzde 6’nın üzerinde olumlu özelliklere sahip ilçelerin kalması için cazip olduğunu, yüzde 4’ün altında ilçelerin ise cazip olmadığını belirtti.

İstanbul’da konut getirisi büyük ilçeler arasında sırasıyla Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Sancaktepe, Küçükçekmece ve Çekmeköy olarak sıralandı. Esenyurt ilçesinde ortalama konut satış fiyatı 1 milyon 923 bin 790 TL, ortalama konut kirası 11 bin 679 TL ve konut getirisi yüzde 7,93 olarak kaydedildi. Gaziosmanpaşa, Sancaktepe ve Küçükçekmece gibi ilçeler de yüksek getiri oranlarıyla öne çıktı.

Buna karşılık, İstanbul’un en düşük yıllık getirisine sahip ilçesi Beykoz olarak belirlendi. Beykoz’da ortalama konut satış fiyatı 16 milyon 90 bin 655 TL, ortalama konut kirası ise 24 bin 46 TL ve konut getirisi yüzde 2,81 olarak kaydedildi. Beykoz’u takip eden ilçeler arasında Bakırköy ve Beşiktaş’ın düşük getiri oranlarıyla dikkat çekti.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, İstanbul ve ilçelerinin kiralarının ileriye dönük olarak değerlendirdiklerinde illerin yüzde 5,73 oranında arttığı belirtilirken, çeper ilçeler ve yeni gelişen bölgelerin daha fazla geri döndüğü, gelişmiş ilçelerde ise konut satış fiyatlarının arttığı oranlarda düştüğü vurgulandı.